yvlus

Jak se vyhnout darovací dani mezi sestřenicemi?

Dá se vyhnout darovací dani mezi sestřenicemi? Modelový příklad je ten, že žena vlastní byt, u kterého jsou přímými dědici:

  • strýc (bratr zesnulého otce)
  • teta (sestra zesnulé matky)

O duševně nemocnou ženu dlouhodobě pečuje její teta, která má dceru (sestřenice majitelky bytu). Chtějí se vyvarovat případného dědictví jejího strýce, který o ni nikdy nejevil zájem.
V případě, že majitelka bytu souhlasí s přepsáním nemovitosti či budoucím dědictvím na svou sestřenici, jaký je nejvhodnější způsob, aby nemusely platit daň?
Dle všeho jsou osvobozeni od daně neteř vůči tetě a naopak. Sestřenice a bratranci se ale už berou jako osoby cizí?

Žena by tedy musela přepsat nemovitost nejdříve na svou tetu (pokud se počítá do osvobození od daně ze strany mladší neteře na starší tetu) a poté (možná po lhůtě 5 let) její teta na svou dceru?

Mohu poprosit o upřesnění? Děkuji

Odpovědi
ivzez

Darovací daň už neexistuje, dnes jde o daň z příjmu (ostatní příjmy; 15 %).

Dani se vyhnout nelze. Od daně je osvobozeno jen darování v přímé linii,
např. babička, syn, vnučka. Dar sestřenice jiné sestřenici ani dar neteře tetě
není od daně osvobozen.

Daruje-li zmíněná paní byt (nemovitost) tetě nebo sestřenici, je z tohoto
úhlu pohledu jedno. Pokud by pak teta darovala byt své dceři (sestřenici
původní dárkyně), byl by dar od daně osvobozen.

Doporučuji situaci řešit s notářem, tam je větší jistota, že vše proběhne, jak má.

Pár poznámek (trochu OT):
Co je té duševně nemocné paní? Nemá omezenu právní způsobilost
k některým úkonům? Kdyby měla, byla by situace složitější.

Pokud dárkyně v bytě bydlí, měla by si v darovací smlouvě vymínit
věcné břemeno na dožití.

A poslední poznámka: Chce-li žena darovat byt sestřenici, neměla by jej
darovat tetě, protože by neměla záruku, že teta byt následně daruje
své dceři. Teta by s bytem mohla nakládat podle svého uvážení, klidně
by jej mohla prodat někomu jinému.

Drap

Daně se musí platit. Poradit ti cokoli, jak se dani vyhnout by bylo proti pravidlům těchto stránek.

yvlus

Nemyslím si, že se ptám na něco protizákonného. Jen jsem uvedl možnosti provedení převodu, aby osoby spadaly do nulové darovací daně (poplatek za vklad do katastru nepočítám)