Jiří Bohumil

Jak se vkládají odkazy do článků a textů?

Jsem pro některé asi velký IT nevzdělanec, ale zatím nevím, jakým způsobem se dají jednoduše a spolehlivě vkládat odkazy do článků a textů ne e-mailech i jinde. Jde mi o to, že najdu v prohlížeči třeba adresu na nějakého dodavatele, článek, nebo na nějaké informace a chtěl bych vložit pro někoho tuto adresu, jako informaci a pro možnost přímého spojení, jako odkaz. Jak se to provede? Rovněž třeba i do odpovědi na tomto serveru. Jaksi v tom stále nemám jasno. Zkušení „odkazisti“ poučte mne. Díky.

Odpovědi
cochee

V prohlížeči klikneš na odkaz pravým tlačítkem a zobrazí se místní menu, v něm zvolíš možnost Kopírovat adresu odkazu, ale přesný název této položky menu se v jednotlivých prohlížečích může lišit. No a tam, kam to chceš vložit, opět klikneš pravým a dáš Vložit (alternativně třeba klávesovou zkratkou Ctrl-V). Jiná věc ovšem je, jestli ten program, ve kterém děláš onen text, do kterého chceš odkaz vložit, podporuje „živé“ odkazy. Když například píšeš něco v Poznámkovém bloku, tak (alespoň ve starších verzích Windows určitě) ten odkaz nebude funkční = klikací, ale zas jen kousek textu – www adresa.

pro Löwe: odpovedi.cz nezkracují adresu, ale jen to, jak vypadá. Pod tím zkráceným linkem se skrývá stále originální, třeba několik desítek znaků dlouhá adresa. Vzhled odkazu je něco jiného než vlastní adresa odkazu. Odkaz může vypadat třeba jako ikona, vůbec nemusí vypadat jako text „www. něco.“ Důkazem budiž třeba odkaz na spodku této stránky, je tam ikonka slovenské vlaječky a je to odkaz na adresu „https://ww w.odpovede.sk.“

Löwe

Zdravím, jednoduše zkopírujete URL adresu a vložíte ji do textu. Např.

Zde přikládám odkaz na písničku: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Z2uq7pYz0GY

Někdy je možný výskyt speciálních tagů pro vložení URL adresy, to může vypadat nějak takto:

http://prnt.sc/f25dp9

Všimněte si, že adresa musí být vložena do speciálního tagu [url] a [/url]. Lomeno značí kde tag končí. Takto se adresa rozezná od normálního textu. Ale jak říkám, funguje to pouze tam, kde je taková nabídka pro vložení speciálního tagu.

Dále je možné, že je třeba adresa příliš dlouhá, např:
https://www.go­ogle.cz/search?new­window=1&hl=cs&­site=imghp&tbm=is­ch&source=hp&biw=1­366&bih=638&q=au­to&oq=auto&gs_l=im­g.3..35i39k1j0l9­.7685.8098.0.8403­.6.6.0.0.0.0.217­.480.3j0j1.4.0­....0...1ac.1­.64.img..2.4.479­.0.MrOwmpBtDYM#im­grc=9yLIe0TsuH­fCwM:

Asi to není to pravé ořechové, vkládat takový odkaz, že? Proto existují url zkracovače:

https://goo.gl/

Kde se nám odkaz zkrátí, ale i přes to odkazuje na stejnou věc, zde je zkrácený odkaz:
https://goo.gl/5DY­Oog

V případě nějakého dotazu se klidně ptejte, doufám, že jsem vše vysvětlil jasně, přeji krásný zbytek dne. L.

Edit:
Vše záleží na tom, jak je naprogrmovaná stránka, koukám, že třeba odpovědi si dlouhé URL zkracují samy.

ivzez

Záleží na tom, kam kterou adresu vkládáte.

Např. zde na Odpovědích se v textu adresa opticky zkrátí,
ale odkaz zůstane zachován. Pokud byste chtěl, aby byla
vidět celá adresa odkazu, musel byste ji vložit pod odpověď
(před odesláním odpovědi kliknout na „Podělte se o zdroj“
a v následném dialogu vložit adresu).

Pokud zde vkládám odkaz do textu, používám tuto formu:
[ http://www.adresa-odkazu.cz/konkretni-stranka.html ]
Mezery mezi závorkou a vlastním odkazem používám záměrně,
aby systém závorku nepřijil do adresy odkazu.

Pokud byste adresu vkládal jinde, bude záležet na systému, který ten web používá. Někde se z odkazu vymažou několikanásobná znaménka (např. pomlčky), jinde
systém do odkazu vloží mezery, někde se zase k odkazu připojí uvozovky nebo
tečka či závorka za odkazem. Ve všech takových případech je ve výsledku odkaz
nefunkční → nereaguje
na kliknutí.

Většinou (ale neplatí to vždy!!) pomůže si text odkazu zkopírovat třeba
do poznámkového bloku, odstranit mezery a takto upravený odkaz vložit
do adresního řádku prohlížeče.

Chce to vyzkoušet, na každém webu může něco fungovat trochu jinak.

_______

Doplňuji:

Na odkaz neklikejte, je to jenom vymyšlený příklad pro ilustraci.

Jiří Bohumil

Kluci, zatím díky, palce nedávám, abych otázku ještě neuzavřel. Já zpracovávám texty v LibreOffice, případně e-maily v Seznamu a ty odkazy oba podporují. Takže si to budu muset vyzkoušet a naučit.

cochee

Ok :)
Palcem otázku neuzavřeš, to můžeš nominací odpovědi, viz http://www.od­povedi.cz/faq , odstavec „Jak funguje uzamykání otázek?“, ačkoli mám pocit, že to automatické uzavírání, jak je tam popsáno, tak úplně nefunguje.

Löwe

Však jsem to myslel vzhledově, jasně že se neusekne polovina odkazu 😁

cochee

No ano, ale ten příklad, cos uvedl, goo.gl, ten opravdu zkrátí adresu – přesměruje ji na jinou, podstatně kratší co do délky ve znacích. To jsou populární „zkracovače URL“ (př.: bit.ly), to je ale něco jiného. Tady odpovedi.cz jen opravdu zkrátí vzhled linku, adresa se za tím zkrývá tatáž, jako původní. Předpokládám ale, že Ferdovi Mravencovi šlo spíš o to, jak zkopírovat originální adresu z odkazu (je jedno, jestli tu origoš, nebo tu zkrácenou přes goo nebo bit) a vložit ji jinam a aby případně na novém místě fungovala, byla živá.