surikata001

Jak se ve středověku příbuzní dozvídali, že člen jejich rodiny někde padl v bitvě?

Dobré odpoledne, netuším, jak si mám představit, jak se lidi ve středověku dozvídali, že jim manžel/otec/syn atd. padl někde v bitvě. Pokud to nebyl král a vysoká šlechta, to je jasné, tam jistě poslali nějaké posly. Ale třeba dejme tomu rytíř z Horní Dolní padl během křižáckého tažení anebo baron z Vyhnálkova v bitvě u Vysokého kopce… Jak se to zkrátka doneslo těm, kteří na ně čekali doma? Děkuji moc.

Nejlepší odpověď
annas

Jak je často vidět ve starší historické literatuře, někdy se ten, kdo bojoval ve válce, vrátil až mnohem později, kdy už ho rodina třeba nečekala.

Panství byla samostatná, nebylo možné se stěhovat až do doby zrušení nevolnictví. Když se bojovalo, tak v družině svého „pána“.

Od obce k obci se pohybovali tzv. krajánci, rozšiřovali různé informace o bojích, vraždách. Vznikaly tzv. kramářské písně, jakési „noviny“, které poskytovaly informace o tom, co se kde stalo. Samozřejmě se zpožděním.

Takže spíš rodina čekala, zda a kdy se někdo vrátí. Nebo se poptávali těch, kteří měli štěstí a dostali se domů.. Zprávy se šířily ústně.

Další odpovědi
deny55

Jedině od někoho, kdo byl u zemřelého poblíž, jinak se to asi nedozvěděli nikdy.

dubraro

Od těch, kteří bitvu přežili a vrátili se domů.

anonym

No SMS jim podle mě nepřišla, hádám.

Asi jim to logicky musel někdo přijít říct, ne?