wendyX

Jak se vám líbí vize nového ministra financí ohledně řešení problematiky „důchody, důchodci & spol.“?

Podrobně zde:

https://nazory­.aktualne.cz/ko­mentare/pilne­ho-lepsi-cesko-duchody-skonci-seniori-se-nebudou-valet/r~efa940383ed01­1e791210025900fe­a04/?utm_source=a­tlasHP&utm_me­dium=dynamicle­adbox&utm_con­tent=editor1&ut­m_term=positi­on-2&redirected=14956068­03

Myslím, že kdybychom tuto verzi realizovali – bude mít Česko další ‚unikát‘ v měřítku minimálně ‚evropském‘! ☹

Nejlepší odpověď
Kepler

Tak tady máme dalšího „perliče“. Pokud vím, tak v Evropě ještě nikdy žádný důchodový systém nedojel. Jediné, co u nás pravidelně dojíždí, jsou naši „schopní“ politici. Že se ještě nenašli žádní, kteří by byli schopní sociální problematiku účinně řešit, mě vůbec nepřekvapuje.

Další odpovědi
gecco

😉
„Penzijní systém samozřejmě dojede, dřív nebo později. Je třeba hledat cesty, jak z toho.“
S tím nelze, než souhlasit…
No – a uvidíme – jak z toho…
😉

jpau

No já jsem v zásadě pro… ALE:

Nelze měnit pravidla hry v jejím vlastním průběhu. Nejde říct člověku, co půjde do důchodu za rok, dva nebo deset (…), že žádný důchod nedostane, nebo že se o něj stát nepostará (už jen čistě z toho důvodu, že ten člověk na to v podstatě „spořil“ formou sociálního, tzn. tu službu má prostě zaplacenou).

(bavme se v rovině teoretické, nikoli v tom, že to nelze provést doslova tak, jak to napíšu – jde o myšlenku)

Na druhou stranu jsem úplně v pohodě s představou, že se mladší generaci (30-) odebere příspěvek na sociální, popř. sníží daňová zátěž a ten člověk si bude muset spořit sám (3. pilíř) a od začátku „produktivního věku“ bude muset počítat s tím, že důchod je to, na co si naspoří, a že od státu nic nedostane. Než se tady do mě začnete pouštět, že dělníci, plat, bla, bla, bla, tak zvažte, zdali jako ČR potřebujeme takový přírůstek obyvatel, jaký máme, tolik obyvatel, kolik jich máme, a zdali by nebylo lepší mít menší počet dělníků (= méně obyvatel, tzn. stejný podíl ve společnosti), kteří budou dělat „kvalifikovanou práci“ a ne vyndavat obrobek z cncéčka (což je v zásadě uměle vytvořená pozice).

Pochopitelně se k tomu lze ještě postavit tak, že zrušíme celý sociální systém (přídavky na cokoli, důchody, rodičovská atp.) a nahradíme ho „garantovaným příjmem“. Jakkoli je to asi špatný koncept, tak ve světle okolností by z toho v poměru proveditelnos­t/náklady/spo­kojenost mohl být docela slušný prostředek na zaručení důstojné životní úrovně…

dubraro

Pan Pilný byl ŘEDITEL MICROSOFTU. Jinými slovy, šéf zločinecké organizace. Co k tomu víc dodat. Jiný než psychopat by na takovém místě neobstál.

Dodatek:
I když odhlédneme od jejich šéfa, tvoří lidé jako pan Pilný, ministr proti dopravě Ťok, ministryně asociálních věcí Marksová nebo pražská primlikvidátorka Krnáčová dostatečné důvody k tomu, aby politický projekt ANO byl zcela a naprosto nevolitelný.

marci1

Není to tak jednoduché. Bohužel je dosti seniorů, kteří v důchodu již nemají tolik sil, mají zdravotní problémy a sekat trávu v parku by asi nezvládli. Ale pan Pilný tvrdí, že bude mírnější než Rašín. 🙂

quentos

Jestli se to odváží opakovat, skončí s dírou mezi vočima, ještě než to stihne realizovat. On už se na to někdo najde.

Kryšpín

A proto moji vrstevníci, jedině volit firmu ANO bude líp, za 50–60 let bude vybudován kapitalismus žůžo-žůžo, co jsme chtěli tak budeme mít

Jiří Bohumil

Pokud by se důchodový systém úplně zrušil a lidé by si měli na stáří na šetřit, tak by většina z nich skončila pod mostem. Vzhledem k tomu, jak už je to u většiny mladších dnes, bylo by málo těch, kteří by mysleli na to, že by si na stáří měli naspořit. Důchodový systém to vlastně zajišťuje za ně. Pouze je nutno jej upravit tak, aby stačily příjmy na jeho udržování. I za cenu vyšších odvodů. Ale do systému, ne do státní kasy, kde by je neschopné vlády a politici zase rozfrcali, jako se to děje i dnes. Snížit daně a zvýšit odvody na důchody. Nevyplácet ale z toho všechny „sociální“ podpory, kde se zase vyplácí kde komu a hlavně „nefachčenkům“.

nyjono

Keplere, vzhledem k tomu, že se neustále, desítky let, zvyšuje poměr výdělečných osob k osobám pobírajícícím důchodovou podporu a státní kasa má stále hlubší a hlubší díru a také zatím nikdo nepřišel na způsob, na trvale fungující penzijní systém, je předpoklad, že dojede.
To, že se tak zatím nikde nestalo neznamená, že k tomu nedojde. A my se toho třeba dožít nemusíme, nicméně vývoje tomu nasvědčuje.

jpau

Jen doplním Keplera, že zadluženost států v Evropě roste, možná to spolu koreluje…

gecco

Koreluje…
A i proto je jisté, že současný sociální systém skutečně „dojede“…

jpau

Já jsem chtěl aby na to přišel on 😁