Jak se vám, dámy, podařilo vyzrát nad dilematem mezi dress code a horkými letními dny?

Dcera vyhrála 3. kolo tendru do britské nadnárodní firmy forenzního auditu. Ač už měla zkušenosti s dress code u jedné německé farmaceutické firmy, na nové prestižní pozici se střetla se značně striktním pojetím firemního oblečení.
Obzvláště nyní, v parném létě, hledá nějaké schůdné kompromisy a inspirace od služebně starších kolegyň.
Jaké máte zkušenosti a jak jste to samy řešily? (Např, rafinované lehýnké šály přes holá ramena, symbolické tenké svetříky přes nadýchané letní šaty, boty a'la chytrá horákyně apod.).
viz bližší:
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Dres­s_code
Doplňuji:
ad mosoj a další – pojem je vysvětlen v odkazu.

Jinak zjednodušeně lze popsat jako firemní pravidla oblékání.
A jak praví Bohemica – nemá nic společného se školní uniformou, ani s bezpečnostními ochrannými oděvy do zvláštních provozů.

(ad Sůwa v diskuzi, věcné upřesnění není chlubení, to je jen tvůj zahořklý výklad, když už nemáš k tématu v odborné rubrice cokoliv kloudného dodat. Na chatování se vrať do rubriky Zábava).

Nejlepší odpověď
Damiana

To máš to samé jako, když se někdo musí pařit v montérkách. Striktní Office wear je vlastně něco podobného a upřímně lituji své kamarádky, které se díky němu „dusí“ v silonkách i v těch největších hicech. Naštěstí mnohé firmy disponují i Wellnes, takže i v pracovní době má zaměstnanec nárok na osvěžení ve sprše (no, stejně jako dělník na stavbě…:-). Také fungují Casual fridays, kdy je přece jen povoleno – trochu – se odvázat…:-)
V mé branži je to ale „daleko“ horší – tam se kouká na značky, trendy a dokonalost. Existují přiblblé „módní policie“ a to je mnohem nepříjemnější, než sice striktní nařízení, ale pořád uniformita. Mám kolegyni, která je tak zpitomělá z módy (a sama absolutně bez špetky vkusu), že je schopna v obchodě svléknout figurínu a koupit si raději celý její outfit, protože oni (prodavači!!!) přece ví, jak to má vypadat …
Měl bys vidět ty záchvaty paniky a vzteku v kostymérně při stylingu na zpravodajství…Naš­těstí alespoň sporťáci bývají „ležérnější“. V klidu zvládnou slušivé sako a košili s kravatou a „spodek“ – podstolový outfit – je vlastní, pohodlný (obvykle kraťasový) „styl“. 🙂
Osobně bych doporučovala zaměřit se hlavně na materiály. Vzdušné, lehké, nemačkavé. Satén a hedvábí působí elegantně, šifónový šál poslouží jako jemný pléd u LBD nebo CD přes holá ramena, lodičky mohou mít i otevřenou špičku nebo patu (ne obojí, neměly by to být sandály). Nebo si vzít v tom největším vedru volno a obléct se zase jako „normální“ člověk…;-)

Další odpovědi
baghira

Když jsem v minulosti pracoval ve firmě, kde platil dress code, tak se většina práce odehrávala v klimatizovaných prostorách, ať to byla kancelář nebo auto. A před odchodem jsme se prostě převlékli z pracovního do vycházkových šortek a triček.

anonym

Ve firmách, kde je požadován dress code je tento pokyn většinou nějakou vnitřní směrnicí upřesněn. Při předpolkádané inteligenci dcery, ve spojení s ženskou rafinovaností, českou vyčuraností a dnešními moderními materály a celkově ležérními módními trendy si s tím holka asi snadno poradí. Dress code není žádná novinka, jen se tomu dnes říká jinak, ale doba klotových rukávů a celuloidových límečků je za námi. Předpokládá se, že na tiskovku půjdu oblečena jinak než na prezentačku nějakého zboží. Na pozvánkách, kde je dress code požadován, je také uvedeno co je pokládáno za vhodné. Jinak- školní uniforma je něco jiného…a pracovní oděv také, mnohdy je i z hlediska bezpečnosti práce předepsán.

venkovan

Chytré holky ve vedrech chodí v rybářských sítí a prosadí to jako firemní oblečení. Když mají někam jet firemním autem bez klimatizace, tak půl tělem v autě sedí a půl tělem kráči vedle.
Kvůle těmto nařízením jsem před mnoha lety odešel z celkem přijatelně placeného místa a raději jsem sám sebou. Když mne někam zvou abych přišel na nějakou oficiální akci, tak se ptám jestli musím být oblečen podle pravidel a nebo podle zdravého rozumu. Naštěstí už lety mne nikam někdo už nezval, tak jsem rád, že se nemusím přetvařovat.
Doplňuji:
pro mosoje.
Dr. – není dr voštěp?
Koukám, že zas musím pořádně prohlédnou Lexikom moudrostí – Špalíček pohádek.
A nebo ti, co je ta zkratka dráždí – jak píšeš, že tu nějací tací jsou.

led

Nepíšeš, aké pravidlá platia pre predpísané firemné oblečenie. Ide len o farbu a strih blúzky a sukne (aj s dĺžkou), alebo je určený aj materiál? Verím, že nejde o konkrétnu uniformu.
Z toho sa potom odvíja možnosť akéhosi prispôsobenia aktuálnemu počasiu. Ak je povolená variabilita oblečenia, tak by to nemal byť pre šikovné dievča (mladú ženu) žiadny problém.

mosoj

Z mého hlediska otázka normální. Otázka ovšem je jestli jsou normální šéfové v takovýchto firmách !
Přál bych jim vidět dress code ( pořádně nevím co se tím myslí) v naší bývalé chemičce.
Jinak nic nového pod sluncem. Kapitalisti jenom opisují. Jestli je to to co si myslím, tak dress code nosily už školáci v SSSR a zažila ho i moje manželka když chodila do základní školy v padesátých létech minulého století. Takže kapitalisti mají pěkné spoždění a mají se od Volodi co učit.
Doplňuji:
Nedá mně to nezlobte se . Dr. Axla neznám a ani nemám potřebu ho poznat.
Z jeho otázek, odpovědí a hlavně závěrů které si umí z dostupných informací vyvodit, tuším že se jedná o inteligentního a chytrého člověka. Proto budu vůči němu vystupovat tak jak vystupuji.
Dost uživatelů toto ale nerozlišuje a silně je dráždí jeho titul. Prostě mu ho závidí, přesto že nedávno zde všichni přísahali, že neznají závist ( což je už samo sebou blbost a je to proti přírodě).
Za minulého režimu byli lidé s titulem, škůdci společnosti. Nikdo tak vykořisťován nebyl a ani dnes není jako lidé s titulem za socialismu.
Prosím, toto já v současné době dělat nebudu a ani jsem to nikdy nedělal.
A to mám prý ( zřejmě ano, ale tak jednobarevné to není) levicové názory.
.

manon

Že dceři gratuluji…
Doplňuji:
Každý, kdo neví, co je dress code si to dokáže najít sám, jako leccos jiného. Otázka je to čistě konverzační, jsme samozřejmě rádi, že se dceři daří, trochu toho chlubení uneseme, ale radit ji tudy s oblékáním prostřednictvím otce, když už má s danou oblastí zkušenosti a šatník nějak založený?… A když neznáme konkrétní požadavky zaměstnavatele? … Prostě bude muset nejspíš ty striktní požadavky splnit, nebo bořit zavedené, má-li na to povahu :)

manon

Možná se nám podaří vytvořit rekord v počtu reakcí. Nebo to alespoň dotáhneme na 50. Že se k té otázce tolik diskutuje, znamená nejspíš, že se tady odehrálo něco přinejmenším diskutabilního. Ať už je to otázka samotná, způsob její obhajoby, mazání odpovědí a pod.

anonym

43 příspěvků v diskuzi. Hmm – úctyhodný počet. Potom se mi chce někdo divit, proč podíl na takovém bezbřehém a bezzubém šílenství odmítám? Vážení, bez rozdílu Vás mám všechny ráda. I přes Vaše místy podivné reakce (protože ve svém důsledku zde jde přece jenom a za všech okolností o „velký kulový“ – je to JENOM virtuální svět). Proč tak blbnete? Komu z Vás se tu děje nějaká křivda?
Jak to poslední dobou mám možnost sledovat, admin maže skutečně jen závadné příspěvky. Tak už to konečně začněte brát vážně a nedělejte ze sebe „zuřivé trubky“. Tohle neslouží ke cti právě Vám vztekajícím se(ale bohužel i celé komunitě).
Diskuze se má zabývat tématem otázky. Kolik z těchto příspěvků má tedy v diskuzi své místo oprávněně? Lidi, prosím Vás, vzpamatujte se.
To Vám takové malichernosti stojí za to, aby se tu situace řešila „tureckým způsobem“? Když někdo něco „blbého kvákne“ na Odpovědích.cz, tak ho za to necháte ubodat? Tam totiž se svými nenávistmi směřujete. BYLO TOHO DOST!!!

bolak

A o co jde? Mně se to líbí. Dyť to se dalo čekat ne, když tu někdo den co den ostatní šikanuje za chatovací otázky a pak sám vloží příspěvek o tom jak jeho dcera vyhrála nějakou soutěž ve čtení čárkovejch kódů. Ano, příspěvek je obalen tak aby z dálky vypadal jako regulerní dotaz, dokonce má v titulku i otazník, nicméně pořád je to jen prosté sedělení jedné osoby jiným osobám zde, jakou má Dr.Axl šikovnou dceru a jak je na ní pyšný. A já nemám nic proti, ať si sem klidně vkládá co chce, ale ať pak neremcá a nechá i ostatní, aby se pochlubili.

manon

Tak jak říkáš…

anonym

Ocko , pisete :
Diskuze se má zabývat tématem otázky. Kolik z těchto příspěvků má tedy v diskuzi své místo oprávněně? Lidi, prosím Vás, vzpamatujte se.
P.S. Ja bych poopravila : ocko , prosim Vas ( s velkym V ) , vzpamatujte se a priste pouze k tematu otazky.
Dekuji. Pavlacova drbna ( slipka ) -iv-

venkovan

Lidi přestaňte blbnou. Jen jsem nahlédl a mám pocit, že ta diskuse je někde jinde než má být.
Přeci nejde o život.
Navíc se domnívám, že to není v těchto vedrech zas tak otázka od věci – jak přežít vedra tam, kde se lpí na nějakém firemním oblečení. Mne se zas objevila vzpomínka na mládí, ale v obrácené situaci. jak přežít hroznou zimu, když firemní oblečení a firma (tehdy ČSLA) nařídila již letní a zimní části dala uložit do skladů.
A s úsměvem jde všechno lépe.

anonym

ad venkovan, díky za racionální nadhled, jenž jak vidno, mnohým hádkychtivým chybí.
Skutečně šlo jen o prachobyčejné zkušenosti ostatních. Vždyť ještě stále je to jen prostá poradna, či už ne?

anonym

Říkáš prostá poradna? Kdepak ,tu je sprostá „opravna chyb gramatických“! z Tvoji strany. Už nevíš co,tak kopeš,jak už to řeklo mnoho uživatelů,kolem sebe!Odvoláváš se na interní poštu a já stále očekávám Tvůj návrh!

bolak

Já bych se nerad zapojoval do hádek, jen sem chtěl poukázat na jednu zajímovost, takovou tvoji libůstku kterou se mi čirou náhodou podařilo postřehnout, a to že když ti jde někdo pod ruku, když má někdo na něco stejný názor jako ty, tak mu veřejně děkuješ a oceňuješ jeho racionální nadhled, ale když má někdo názor jiný nebo dokonce opačný, tak pak je to naiva, hňupan či psychicky nemocný člověk a jeho myšlení je vyloženě zvrácené.

To mně jentak padlo dooka…

anonym

ad bolak, zcela jsi nepostřehl pravý důvod.
Jde vždy o soudný obsah příspěvku bez ohledu na nick. Nebo jsi někde dovodil, že jsme s venkovanem zkorumpováni?
A logicky na negativní či závadné příspěvky reaguji negativně.
Když někdo pravidelně chybuje, nepomúže mu, že se kvůli tomu vzteká. Úplně stačí přestat dělat chyby.
P.S. Mimochodem opět účelové plky naprosto mimo otázku. Takže, máš něco k Dress code? Ne? Tak nechápu, co tu hledáš. Vrať se do kecacích rubrik, tady sis to popletl, zde není chat.

bolak

Promiň, mě zaujalo to „bez ohledu na nick“, dál už sem to nečet. Tím myslíš jako třeba to že když mám v nějaké otázce odpověď já, tak úmyslně ohodnotíš všechny ostatní odpovědi, tak abych byl až úplně dole, bez ohledu na to co v nich ostatní píšou :) Nebo tím myslíš to, že když položím otázku a někdo mi odpoví uplně na něco jinýho a já mu to vyčtu, tak ty mu hned dáš palec a nominaci navrch? Nebo tím myslíš to jak do každý odpovědi nebo příspěvku v diskuzi, který annas napíše začneš hned rejpat a zesměšňovat ji? Řekni mi, proč tohle třeba neděláš u odpovědí ocka, www, beera, mosoje, dudu, Ara?

Když máš načtený typravidla, řekni mi, nejsou tyhlencty všechny tvoje praktiky tak trochu proti kodexu?

manon

:) hmmm

anonym

Dr., vy jste hodne spravedlivy … , prosim, prectete si
" odpoved " ocka, k tematu a take ji prosim napiste :
P.S. Mimochodem opět účelové plky naprosto mimo otázku. Takže, máš něco k Dress code? Ne? Tak nechápu, co tu hledáš. Vrať se do kecacích rubrik, tady sis to popletl, zde není chat.

manon

:) je tady veselo

anonym

Mají recht,pane vašnosto!

anonym

Mají recht,pane vašnosto,je pro bolaka.Aby bylo jasno!

manon

Nemáš snad pocit, že otázka měla být opravdu na to, jak přežít vedra v návaznosti na dress code :) To by byla formulována jinak :) A pak by měla úroveň. Kdežto takhle ji opravdu, ale opravdu postrádá :)

manon

To „nemáš snad pocit“… bylo původně pro venkovana :) Je to tady opravdu velmi nešťastně řazeno.

anonym

ad manon, je to poradna! Proto formulace „jaké máte zkušenosti a jak to řešíte?“.
Dress code má obecná pravidla, neurčuje ani barvy, ani materiály, ale společné zásady.
Ty, co jej zažily, vědí přesně oč jde, ostatní jen hádají.
Co ta fůra nesmyslných a bezobsažných otázek? Copak, že ty ti nevadí?
K věci dokázaly odpovědět jen Damiana a Bohemica.
Ostatní tu řešíte pitomosti, jestli mešle nebo nešle a jak by to každý napsal lépe.
Já nová pravidla dodržel, jsou jasná, ale není tam ani slůvko o jiných výkladech podjatých uživatelek.
Pokud není odpověď k předmětu otázky, patří do diskuze a osobní vzkazy do pošty.
Je to přece prosté, všichni tu snad umějí číst.

manon

:) Bylo by tak namáhavé Ti to vysvětlit ( a nevěřím, že bys pochopil). Žij blaze ve svých omylech.

manon

Nehádám, vaše excelence.

manon

Mešle nešle pokud je mi známo neřeším :) Tvé všeobjímající „ostatní tu řešíte pitomosti“ zase minulo cíl :) Tohle tady řešila Bohemica. A zase to poukazuje na Tvůj problém… :)

pusinka50

Hlásím, že v Jižních Čechách, konkrétně okres Prachatice, se od nepaměti říkalo MEJŠLE s „M“!!! 🙂

anonym

Trasa Protivín-Písek- Tábor: také vždycinky mejšle!

Sůwa

Když je pravdivá odpověď, je nesnazší ji smazat 😁

anonym

Zdá se, že pár postižených už podlehlo nákaze, jež se projevuje záměnou pojmů vulgarita a pravda. Pište admini, proč vyřazuje závadné příspěvky, od toho snad chodí infomaily s odůvodněním.
Já reagoval do diskuze, jíž se nevyhýbám, od mazání tu jsou jiní.

manon

Je to, že mne Dr.Axl označil za nečestnou a nízkou vulgarita nebo pravda? Co vy na to, admini?

anonym

Tady někdo dotčeně překrucuje, originál zněl, že podvádění je nečestné a nízké. Pokud jsi podváděla,tak si to dešifruj sama a příště raději neuváděj lživé mystifikace.
P.S. Admini to četli, pokud by shledali závadnost, neboj, že by to hned smázli. Stejný metr na všechny.

anonym

Jo,stejný metr pro každého,ale ten Tvůj je asi svinovací!

bolak

Sůwa: proto už pravdivý odpovědi nepíšu, je to zbytečná práce..

ostatní: taky byste neměli..

manon

Proč byla odpověď od Sůwy smazána?

anonym

Kdo měl u toho mazání mé odpovědi vyvrcholení? Nezapomeň se utřít!

anonym

Palecek je pro dceru . -iv-

anonym

Ja jsem taky dutej palecek ! Myslela jsem hvezdicku ! :))

  • iv-

anonym

Zlatá Damiana, jediná odpovídá k věci a fundovaně.

To by fakt, člověk neřekl, jak neutrální a konkrétní otázka dokáže rozpoutat naprosto nesouvisející emoce. Vážení, vraťte se do sekce Zábava, tam máte prostor na chatování.
Pokud jste si dosud nevšimli, otázka je v odborných rubrikách – viz poradna, ne kecací fóra.

mosoj

Barbakane a co dál. Co znamená titul doktor tak nějak přibližně vím. O do soukromý uživatelů nešťourám!!! K odpovědi to nepotřebuji.

Sůwa

Skutečně kvalitní a hodně důležitý dotaz, to bude určitě všechny zajímat. Mosoji, vídíš to taky tak?

mosoj

Problém je v tom že já nevím co je pojem dress code. Já jsem v chemické fabrice nosil dress á la socka + nejšle a vůbec mně to nevadilo.

Otázku hodnotím jako normální. Jenom na ni nemohu odpovědět.

mosoj

Nevadilo to ani mým nadřízeným !! Naopak ti byli rádi že nemusí investovat do pracovního oděvu a u jejich balíku jim nezbude.

Sůwa

Mosoji, k tvému vyjádření a názoru o závisti – Dr.Axl je pouze nick, vytvořený z jeho příjmení, ve skutečném životě žádný titul nemá, takže tu žádný důvod k závisti nevidím. V dotazu se zřejmě chtěl pochlubit úspěšnou dcerou. To se holt někdy stává, že se jablko zakutálí daleko od stromu…
P.S. co jsou ( je ) to nejšle ?

anonym

Ad Sůwa, někdo asi neumí číst, takže jasně:

  1. Osobní vzkazy patří do pošty.
  2. Odpověď má reagovat předmět otázky, nikoliv kecy mimo mísu.
  3. Otázka je regulérní, respektující nová pravidla pro vkládání otázek, Rubrika je odborná „Móda“, k čemu jinému by měla sloužit, když ne oblékání?
  4. Táži-li se na ženské zkušenosti, jak jinak by mělo být oslovení? To je týž nesmysl, jako na gyndě chtít oslovení bez mluvnického rodu.
  5. Klimatizace je v budově, ale ne na externích jednáních a ostatních pochůzkách. Nehledě k tomu, že nelze ani aplikovat verzi od baghiry, kdy se před krámem převlékali.
  6. Je tu daleko více nesmyslných formulací otázek – jak to, že tam ti to nevadí? Aha, zaťaá zaujatost!

Pokud bych vložil otázku jako chlap, bez upřesnění, v tu ránu bys prskala, co je mi do toho, když nejsem ženská, že?

  1. A snižovat se k pokleslým urážkám do rodiny, o níž nevíš ani zbla, je fakt úroveň těch nejprimitivněj­ších drben.

anonym

ad Sůwa, odkud čerpáš své dohady o mé profesní kariéře, že píšeš o zatoulaném jablku?
Dosud jsi nereagovala co máš k dress code!!

mosoj

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/museli-jste-nekdy-nosit-mejsle-mejslaky

Kolik je ale lidí kteří to ví. Já to nevěděl a celkem mně to bylo jedno. Asi málo šťourám po inetu. Můj nick je také složenina z mých jmen. Naštěstí žádné dr ve jméně nemám. To ale na mém postoji nic nemění, zejména to o postavení pracující inteligence za socialismu.

mosoj

To je název co ? Pracující inteligence !!!
Děkník byl vždy pracující i když byl v hospodě !!!

anonym

Nějak mi uniká, jak tyto plky souvidejí s předmětem otázky?
P.S. Nejšle je krajový výraz pro dřeváky s koženým nártem, coby obuv do některých chemických provozů. Místo plivání jedů, bys měla raději sledovat odborné rubriky.
Sám vkládám otázky velice střídmě a uvážlivě, cca 1× za měsíc a převážně do odborných rubrik.
Že bude otázka zneužita na odtažité ataky od barbakana a Sůwy, rozhodně nebylo záměrem.
Ostatně tím jen vypovídají sami o sobě.
Jinak ad mosoj, díky za soudné zastání, ale některým chatovacím zuřivcům je to asi jako házet perly sviním.

mosoj

Jó tak už asi vím o co se jedná. Tak to jsi se dotkl problému který je mně snad nejprotivnější. Zejména ty módní policie (jak říká Damiana) od nějaké Františky. Nechtějte slyšet moje komentáře když občas na něco podobného narazím v novinách.

Sůwa

Jakýpak ataky, vždyť jsem to naopak pochválila. To už je snad paranoia…Taky to nepíšu do odpovědí, ale do diskuze !!!

Damiana

ad Sůwa: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/museli-jste-nekdy-nosit-mejsle-mejslaky

Sůwa

Damiano, dík. Z toho ale není jasné, jestli jsou to nejšle ( mosoj ), nebo mejšle ( bohemica ). Jestli je to to co myslím, tak v tom mi jednou sklouzla noha a zlomila jsem si ruku. Nebrat 🙂.

mosoj

Ale Annas to v tom odkazu zdůvodňuje zřejmě správně. Pravděbodobně to šlo přes nejšle k mejšlím ( na šumavě určitě starší lidé říkali nejšle a mladší mejšle).

annas

jak jsem uvedala – původ nejšle z německého nářečního Nöischla. Snad je i možný i další vztah ke středoirskému máel-assa – sandál.

Neprokázané. V jižních Čechách říkají mejšle, v západních nejšle.

Damiana

Ono to bude asi nářečím, jestli m nebo n, to by věděla nejlíp Annas. Ale (co do jména:-) – každopádně to budou ty dřeváky, co v nich bolí nohy a způsobují držkopády (taky jsem v nich jednou neúspěšně „exhibovala“…:-)))

anonym

Replika pro barbakana:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-neustale-klesa-kvalita-otazek-a-odpovedi

anonym

http://sekactym.cz/

anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-vam-damy-podarilo-vyzrat-nad-dilematem-mezi-dress-code-a-horkymi-letnimi-dny#discussion