vas999

Jak se v excelu vytvářejí vlastní funkce?

Mám menší problém s vytvářením vlastních funkcí v excelu. Bohužel je to problém poněkud zásadní, protože se mi funkce vůbec neuloží, protože v sešitě nejsou žádná makra. Jenže já ani nevím, co to vlastně to makro je, natožpak jak ho používat… Existuje nějaký zoůsob, jak makra obejít, nebo se s nimi zkrátka budu muset naučit pracovat?

Nejlepší odpověď
zeeue

Co je to makro je krásně vysvětleno zde:
https://excel­town.com/navo­dy/makra/makra-jak-vytvorit-jednoduche-makro/

Jak vytvářet vlastní funkce zase zde:
http://wall.cz/ex­cel-navod/vlastni-funkce-v-excelu

Excel zná velké množství vlastních přednastavených funkcí, k jejichž zadávání není potřeba umět pracovat s makry. Tvorba vlastních funkcí však naopak úzce souvisí s prací s makry. Z uvedených zdrojů dokonce vyplývá, že tvoření vlastních funkcí = tvoření maker. Tudíž se s nimi budete muset naučit pracovat.

Nezapomeňte si nastavit mód vývojáře:
„Abyste mohli pracovat s makry, musíte mít v Excelu aktivní kartu "Vývojář“ – ta ale v základním nastavení aktivní není. Pro její zobrazení jděte (v Excelu 2016) na Soubor – Možnosti – Přizpůsobit pás karet a zaškrtněte Vývojář."

Tvorba maker má výhodu, že jim lze i přiřadit určité přímé tlačítko/ kombinaci tlačítek, kterou je potom funkce vyvolána.