Alesh

Jak se v dnešní době dopracovat ke kvalitnímu dlouhodobému vztahu?

Podle mě to obecně začíná být velký problém. Četl jsem článek: http://www.no­vinky.cz/finan­ce/282078-tradicni-rodine-zvoni-hrana-rapidne-pribyva-solistu.html a vůbec se tomu nedivím. Téměř všichni jen tak bezprizorně vysedávají u netu, mají x profilů na různých serverech a desítky až stovky „přátel“. Nakonec se de facto spokojí s pocitem, že „někoho mají“ jen jaksi virtuálně. Jak z toho ven? Jak najít kvalitní protějšek, který není virtuální, tak aby z toho vznikl vztah, který se jen tak nerozpadne a vytvoří úplnou fungující rodinu pro potomky? Lze toho dnes vůbec ještě rozumně dosáhnout nebo je to pasé, rarita či přežitek?

Nejlepší odpověď
anonym

Propracovat se k takovému vztahu určitě lze. Chce to mít střízlivé nároky a myšlení, nespěchat a nenechat se otrávit neúspěchy.
Ze společenského hlediska považuji technické vynálezy jako mobil, PC, internet a sociální sítě za zabijáka mezilidských vztahů a lidské komunikace. Za životní hodnoty se dnes vydávají trapná virtuální realita. Bráníme se přiznat si, že je v tom obrovský kus pohodlí. Nechceme se zbytečně angažovat a bojíme se citových ztrát a zranění. Zaměňujeme krásy života za přetvářku, náhražku, faleš. Nejvíc tím podvádíme sami sebe.
Neboj se, určitě nejsi jediný komu záleží na funkční rodině. Je těžké hledat a ještě složitější potom s partnerem najít společnou řeč. Nejhorší na tom je, že ani po letech nemáš jistotu, že neodhalíš temné stránky u člověka, kterého miluješ, a že Tě přes silné citové pouto může zranit tolik, že v něj ztratíš důvěru. Jenže stát se to může. Kdo neriskuje, nic nezíská. Láska, vztah a partnerství nejsou přežitek. Jen občas narazíš na cynika, kterému jsou peníze, majetek a další náhrady za spokojený partnerský vztah příjemnější než člověk, který miluje. Zlé by ale bylo vzdát to.

Další odpovědi
Fyzik

Moc otázek naráz. Zkrátka, pořád bude procento lidí, kterým vyhovuje se dlouhodobě opřít o jeden protějšek, pak budou tací (těch bude určitě ještě přibývat), kterým vyhovuje spoléhat se jen sám na sebe. A vývojově, bude to věc módy, jednou bude víc těch a jindy oněch, až se to ustálí na trvalém poměru.

Jak najít protějšek? Oslovit ho při společné činnosti. Někomu stačí blbá jízda autobusem.
Doplňuji:
Nechápu, proč si všichni myslí, že sociální sítě jsou naprd? Škola je sociální síť, poštovní systém je sociální síť, a ty jsou dobré, co? To, že ty internetové jsou jiné a ne každý je už umí používat, je věc jiná, hlavně je to jen otázka času, kdy lidé přijdou na to, co se na FB dává. Osobně to zatím hledám a tak tam nic moc nepíšu, ale to je správné. A kdo chceš hledat stálou partnerku, začni třeba na FB. Kdo umíš žít s Facebookem, žij s ním.

Děda Louda

Stejně jako v kterékoli jiné době.
Všechno je jenom v lidech. Na „dnešní dobu“ se sváděla vždycky nechuť nebo vlastní neschopnost, pramenící často z neodůvodněného pocitu „křivdy“ či nespravedlnosti světa.
Je třeba hledat v sobě, nikoli v nepřízni doby.
Doplňuji:
Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.