wenda6

Jak se určuje názvosloví?

Bromid, jodid atd.? Mám tu přímo příklad Bromid Fosforitý jak to výjde a proč? Prosím vysvětlete mi to.

Nejlepší odpověď
arygnoc

téma je príliš rozsiahla.

rozhodne vám pomôže google:

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=chemick%C3%A9+n%C3­%A1zvoslovie&i­e=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a

tvorba názvov chemických zlúčenín ma svoje pravidlá (pre jednotlivé jazykové mutácie prijatá konvencia o názvosloví, zvyčajne nové názvy ošetruje národná Akadémia vied a názvy sú neskôr zaradené i do národného korpusu), najmä čo sa týka prípon (vyjadrujú väzbu medzi jednotlivými prvkami zlúčeniny).

Další odpovědi
isteron

Napr. kysličník uhoľnatý – CO
kysličník uhličitý – CO2

Prípona vyjadruje počet molekúl. Vyučuje sa to na chémii, v 2. stupni ZŠ.

titita

Podle názvu zapisuješ značky prvků zprava doleva. V tomto případě nejdřív fosfor, potom brom. Takže PBr.
Teď si k bromu doplníš oxidační číslo. Má –1, to si musíš pamatovat.
Podle přípony (-itý) doplníš oxidační číslo fosforu. Takže 3.
Součet oxidačních čísel v molekule je 0 (protože molekula je navenek elektroneutrální). Ty máš ale zatím plus tři a mínus jedna. Čím musíš vynásobit jedničku, aby ti vyšla trojka? Trojkou, že? Tak jí připíšeš k bromu.
Jestli jsi počítal dobře, vyšlo ti PBr3 (trojka se píše jako dolní index).