Petr44

Jak se uplatňuje sleva na poplatníka?

Dobrý den, chci se zeptat na uplatnění slevy na poplatníka. Jsem zaměstnanec, do poměru jsem nastoupil 25. listopadu minulého roku a odpracoval tak 4 pracovní dny. Na výplatní pásce mám uvedenou daň 915 Kč a není zde uvedena sleva na poplatníka 2070 Kč, to znamená, že daň 915 korun mi byla stržena ze mzdy. Já si ale myslím, že bych měl na dani odvést přesně 0 kč, jelikož 915–2070=0(vím že do záporu tato sleva nejde). Ve mzdě za prosinec už sleva uplatněna je. Podotýkám, že jsem v měsíci listopadu neměl u žádného jiného zaměstnavatele podepsané prohlášení poplatníka, pouze u tohoto stávajícího. Ptám se tedy, zda mám i za měsíc listopad za těchto podmínek nárok na slevu na dani, pokud ano, musím to do konce ledna vyřešit se zaměstnavatelem, pro daňové přiznání. Zaměstnavatele v příštím týdnu kontaktuji každopádně, zde se ptám předběžně. Děkuji

Odpovědi
JájsemRaibek

To je úplně jedno, případný přeplatek se provede v ročním zúčtování.
Pokud jsi nedoložil potvrzení, že jsi slevu na poplatníka neuplatnil jinde, tak mzdová účtárna tuto slevu nezapočítá a započítá ji až v následujícím měsíci.

Pepa25

Ano, nárok máte i za listopad. Vyřešíte to velmi snadno: pokud nemáte povinnost podat daňové přiznání, tak vám zaměstnavatel provede zúčtování, kde zohlední opravené prohlášení i s listopadem. Nebo pokud máte povinnost podat daňové přiznání, tak to vyřeší přiznání. Takže si hlavně než budete mluvit s účetní vyřešte, jestli budete podávat přiznání.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.