Inquirer

Jak se udrží satelit na oběžné dráze?

Základní princip je dostředivá síla, ale nevychýlí se z oběžné dráhy už jen při změně polohy o pár centimetrů? A jistě tam není dost plynu/čehokoliv na to, aby se tím dala provádět korekce několik let.

Odpovědi
Dochy

Ze své základní dráhy se časem o chloupek vychýlí. A vadí to někomu? V zásadě se dá říct, že ta poloha satelitu je „stabilní“ (omezeně). Malá výchylka (zpravidla zpomalení) neznamená že satelit spadne, jen že o chloupek klesne a bude dál na té nižší dráze.

Inquirer

A kdyby se vychýlil řekněme o 100m libovolným směrem, stále to nebude vadit?

Dochy

Stále nespadne. Pokud bude ztrácet energii z libovolného důvodu, bude s každou ztrátou energie o něco níž. A jestli to bude nebo nebude vadit? Přímo pro jeho setrvání na oběžné dráze ne. Mohlo by to vadit pokud by kvůli tomu křížil dráhu jinému satelitu, nebo pokud by se příliš vychýlil ze své polohy. Výchylka z polohy by vadila třeba u geostacionárních komunikačních družic – při velké výchylce by se ztratil signál v satelitních přijímačích. Ale nepředpokládám, že by problém dělal posun v řádech 100m, spíš tak jednotky a desítky km. Úhlová vzdálenost družic pro satelitní TV by snad měla být alespoň 1°. To odpovídá cca 700km mezi družicemi (jestli dobře počítám).

Dále by vadil pokles do hladiny kde bude větší vliv atmosféry (atmosféra by pak působila větší brždění, tím další ztráty energie a tím další sestup do ještě hustší atmosféry… ). Ale ani tady nebude 100m výrazný rozdíl.