Kroupič

Jak se udělají do sýru (např. Ementál) díry?

Nejlepší odpověď
Pájo

Díry vytvoří CO2…

"Pravý švýcarský ementál je kolo o hmotnosti od 60 do 130 kg s průměrem až 1 metr. Kůra vyzrálého sýra je světle žlutá, hladká a čistá. Na řezu upoutají oka dosahující velikosti vlašského ořechu. Tyto dutiny vznikají při zrání sýra pomocí mléčné bakterie Propionibacterium freudenreichii, ve které kyselina mléčná se přemění na oxid uhličitý

3 CH3CH(OH)COOH → 2 CH3CH2COOH + CH3COOH + H2O + CO2

a vytvoří dutiny. Dále tyto dutiny obsahují 1% pachových látek. Mladý ementál se prodává po 4 až 6 měsících zrání, vyzrálý po minimálně 8 až 12 měsících"

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­ment%C3%A1l

Další odpovědi
anonym

Třeba u Ementálu je to zrajícím procesem. Existují ale i sýry s oky, kde jde skutečně o umělý proces, při němž oka vznikají navrtáváním téměř zralé sýroviny za použití nerezových trubiček. Takto se vyráběl „sýr s oky“ v Sýrárně Zašová.

HonzikPernik

Dírkovačem.

www

Prostuduj Nápovědu!
Tato otázka zde rozhodně není poprvé.

LauraMasova

Dírky

Krakis

…kulometem…