Kepler

Jak se u vás říká nejedlým, převážně lupenatým houbám?

Na Valašsku to jsou gemby, ve Slezsku gaďory. Snad v žádném jiném oboru, než je mykologie, neexistuje tolik krajových pojmenování.

Nejlepší odpověď
zbyndo

Som vášnivý hubar, pre tieto druhy nemám pomenovanie, jednoducho ich poznám ako nejedovate, ale nevhodné na konzumáciu. Dnes som ich v lese videl dosť, ale tiež pôvabnice, ako voňavé, tak aj fialové, a tie som už zobral, a po chutil som si na super polievočke.

Další odpovědi
Hufnágl

Já jim také říkám gaďory, i když už bydlím na Vysočině a zdejší jim asi říkají prašivky.

Arne1

Rodiče jim říkali jednoduše prašivky.

aliendrone

Prašivky. Gemba je hlava (obvyklé prázdá). ne? ;) :)

GM

U nás jim říkáme žabiny.

paul1

U nás se jim říká prašivky. Na zahradě pod jabloní nám rostou houby s takovým hnědavým kloboukem a fialovou nohou. Dlouho jsme si mysleli, že jsou nejedlé,
ale před pár lety jsme objevili, že je to půvabnice dvoubarevná, neboli čirůvka dvoubarevná (Lepista saeva), výborná houba, která se hodí na jakoukoliv úpravu začerstva nebo na nakládáni do octu. Neroste v lese, ale vždy jen mimo lesa, převážně na loukách, kde se pásávaly krávy, nebo v zahradách pod stromy, i v malinách. Dnes jsem našel cca 1,5 kg, úplně čisté, budou na smetaně s knedlíkem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hufnágl

aliendrone
Gęba (gemba) je huba neboli pusa.

aliendrone

Hufnágl>>> THX! :)

Hufnágl

FYI