bolak

Jak se tohle počítá? (není to domácí úkol)

Dejme tomu že do něčeho k 1.1.2016 in­vestuju 10.000, ty peníze se úročí pořád stejným tempem a k 1.1.2018 k tomu přidám dalších 20.000, úročení probíhá stejným tempem i nadále a 1.1.2019 k tomu přidám ještě 50.000, přičemž 1. ledna 2020 budu mít na kontě přesně 100.000, jak z toho spočítám úrok, který mi dávali? Jaká je na to rovnice?

Nejlepší odpověď
anonym

Sakra, to je těžký úkol, ikdyž není domácí.

Další odpovědi
gecco

Pro názornost jsem to ´rozepsal´…
😉
10000 . (1 + x) . (1 + x) . (1 + x) . (1 + x) +
20000 . (1 + x) . (1 + x) +
50000 . (1 + x) =
= 10000 . (1 + x)^4 + 20000 . (1 + x)^2 + 50000 . (1 + x) = 100000
___
x … je v desetinném tvaru, pro procentuální je musíš vynásobit 100
😉

led

Vo vašom prípade je korunová náplň jedného percenta premenlivá. Aj keď percento úroku je nemenné, výška základu z ktorého sa úrok vypočítava robí úrokovú sadzbu tj korunovú náplň daného úroku
Ak počítame ročný úrok:
2016. základ= vložená suma tj. 10.000Kč,
2017. základ = výsledná suma z predchádzajúceho obdobia zvýšená o príjem za úroky, po odrátaní dane a bankových poplatkov tj. 10.000 + úrok – daň – poplatky
2018. základ = výsledná suma z predchádzajúceho obdobia včetne príjmu za úroky, po odrátane dane (viď predchádzajúci rok)+ 20.000Kč
2019. základ = výsledná suma z predchádzajúceho obdobia včetne príjmu za úroky, po odrátaní dane a bankových poplatkov (viď predchádzajúci rok) + 50.000
2020. základ = výsledná suma z predchádzajúceho obdobia včetne príjmu za úroky, po odrátaní dane a bankových poplatkov (viď predchádzajúci rok) = 100.000 Kč.

gecco počítal mesačný úrok
PS.
Laik sa diví, odborník žasne (na mojom počítaní)

honza19hk

přidaj ti podle toho jak se jim chce:-)

Irisa

Na pravidelný vklad je vzoreček, ale ten vklad musí být pořád stejný, dá se však upravit, viz dále. A ještě taková drobnost: z úroků si 15 procent bere stát ;)
takže ten vzoreček: konečná suma=(1.vklad x kvocient na entou)+(2.vklad x kvocient na n mínus první)+(3.vklad x kvocient na první),
přičemž kvocient = 1+úrok v desetinném čísle krát 0.85 (to je těch 15 procent státu)
číslo n je počet vkladů, což je v tomto případě 3
x jsem použila jako krát
úrok si vyjádříš ze vzorečku, sice složitě, ale jde to

bolak

Irisa: hele, stát mi do toho vůbec nepleť :)

gecco

Led – daň a poplatky jsem pro jednoduchost ´zanedbal´, ale počítal jsem roční úrok…
😉

led

Potom mi to akosi nesedí

briketka10

Hmm matika nikdy nebyla mým silným koněm ☹