Avatar uživatele
bolak

Jak se tohle počítá? (není to domácí úkol)

Dejme tomu že do něčeho k 1.1.2016 in­vestuju 10.000, ty peníze se úročí pořád stejným tempem a k 1.1.2018 k tomu přidám dalších 20.000, úročení probíhá stejným tempem i nadále a 1.1.2019 k tomu přidám ještě 50.000, přičemž 1. ledna 2020 budu mít na kontě přesně 100.000, jak z toho spočítám úrok, který mi dávali? Jaká je na to rovnice?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, briketka10 před 3047 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Sakra, to je těžký úkol, ikdyž není domácí.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Pro názornost jsem to ´rozepsal´…
😉
10000 . (1 + x) . (1 + x) . (1 + x) . (1 + x) +
20000 . (1 + x) . (1 + x) +
50000 . (1 + x) =
= 10000 . (1 + x)^4 + 20000 . (1 + x)^2 + 50000 . (1 + x) = 100000
___
x … je v desetinném tvaru, pro procentuální je musíš vynásobit 100
😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Vo vašom prípade je korunová náplň jedného percenta premenlivá. Aj keď percento úroku je nemenné, výška základu z ktorého sa úrok vypočítava robí úrokovú sadzbu tj korunovú náplň daného úroku
Ak počítame ročný úrok:
2016. základ= vložená suma tj. 10.000Kč,
2017. základ = výsledná suma z predchádzajúceho obdobia zvýšená o príjem za úroky, po odrátaní dane a bankových poplatkov tj. 10.000 + úrok – daň – poplatky
2018. základ = výsledná suma z predchádzajúceho obdobia včetne príjmu za úroky, po odrátane dane (viď predchádzajúci rok)+ 20.000Kč
2019. základ = výsledná suma z predchádzajúceho obdobia včetne príjmu za úroky, po odrátaní dane a bankových poplatkov (viď predchádzajúci rok) + 50.000
2020. základ = výsledná suma z predchádzajúceho obdobia včetne príjmu za úroky, po odrátaní dane a bankových poplatkov (viď predchádzajúci rok) = 100.000 Kč.

gecco počítal mesačný úrok
PS.
Laik sa diví, odborník žasne (na mojom počítaní)

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

přidaj ti podle toho jak se jim chce:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Irisa

Na pravidelný vklad je vzoreček, ale ten vklad musí být pořád stejný, dá se však upravit, viz dále. A ještě taková drobnost: z úroků si 15 procent bere stát ;)
takže ten vzoreček: konečná suma=(1.vklad x kvocient na entou)+(2.vklad x kvocient na n mínus první)+(3.vklad x kvocient na první),
přičemž kvocient = 1+úrok v desetinném čísle krát 0.85 (to je těch 15 procent státu)
číslo n je počet vkladů, což je v tomto případě 3
x jsem použila jako krát
úrok si vyjádříš ze vzorečku, sice složitě, ale jde to

Upravil/a: Irisa

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

Irisa: hele, stát mi do toho vůbec nepleť :)

před 3047 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Led – daň a poplatky jsem pro jednoduchost ´zanedbal´, ale počítal jsem roční úrok…
😉

před 3047 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Potom mi to akosi nesedí

před 3047 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

Hmm matika nikdy nebyla mým silným koněm ☹

před 3047 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání