michal00125

Jak se to s placením zdravotního a sociálního pojištění po ukončení studia?

Po ukončení studia nechci být veden na pracovním úřadě ale chci si platit zdravotní pojištění sám, k tomu plánuji 2 brigády přičemž v každé z nich vydělám v průměru 8 000 měsíčně celkem tedy 16 000, mohu si zdravotní i při vykonáváni práce která neni na hlavní pracovní poměr platit zdravotní sám? Případně jak je to ze sociálním pojištěním?
Doplňuji:
případně jestli se výše zdravotního pojištění nějak vypočítává dle výdělku , nebo platím základní 1080Kč ?

Odpovědi
Hlada

Zřejmě půjde o dohody o provedení práce. Z těchto dohod se pojistné neplatí. Povinné je jen zdravotní. Je ale velice rozumné, platit si obojí. Platit si ho můžete sám. Stačí se přihlásit na OSSZ a zdravotní pojišťovně.
Doplňuji:
Když budete pracovat jen na dohody o provedení práce, budete z hlediska pojištění patřit mezi osoby bez zdanitelných příjmů.
Minimální výše pojistného pro rok 2013
•1748 Kč měsíčně pro OSVČ – osoby samostatně výdělečně činné
•1080 Kč měsíčně pro OBZP – osoby bez zdanitelných příjmů