blesk26

Jak se to má s únikovými východy v paneláku? Zabývá se tím nějaký předpis?

Bydlím v družstevním paneláku a v poslední době se kvůli krádežím začaly zamykat oboje vchodové dveře. Krom toho, že mě to neuvěřitelně rozčiluje, nejsou tyto vchody náhodou únikovými východy pro případ, že by se něco stalo? Neexistuje nějaký předpis, který by nařizoval, že by měly zůstat neustále odemčené, aby se z objektu mohl v případě nebezpečí kdokoliv a kdykoliv dostat? Nejen, že je to nepohodlné, ale přijde mi to i nebezpečné. Od toho, aby se tam nedostali zloději jsme pořizovali drahé dveře a teď nás je nutí ještě zamykat. Zajímalo by mě, jestli se tím nějaký předpis zabývá. Díky za odpověď.
Doplňuji:
Drap: Klíče samozřejmě mám a odemknout si umím, ale jde mi o princip. Vadí mi, že kdokoliv zazvoní, musím běžet několik pater dolu, abych mu odemkl, on musí dole několik minut jak blb čekat, než já se tam dostanu místo toho, abych jednoduše otevřel dveře na dálku. Bezdomovců naštěstí kolem moc nemáme a pro zloděje je rozdíl zamčeného/odem­čeného zámku pár sekund. Od toho jsou přeci konstruované dveře, abych zvenčí potřeboval klíč, zevnitř mohl otevřít.

Michal: Přesně tak, dokážu si představit situaci, kdy se při požáru sejde dole u dveřích půl paneláku, všichni v trenkách a hádají se, kdo měl vzít klíče :D

Česílko a honza19hk: Díky za odpověď, vím, že jsme to řešili ve firmě, že první věc co zaměstnanci musí udělat je odemknout únikové východy, jinak by mohl být problém. Zevnitř dveří jsou kliky, ale pokud jsou při požáru zamčené, smůla. Nikdy jsem to nezkoušel, ale vzhledem k tomu, že je ve skle drátěná síť, myslím, že by to tak snadno nešlo :)

Zkrátka jde mi o to, jestli když pověsím na nástěnku pod výzvu „Zamykejte dveře“ informaci „Nezamykejte dveře, je to blokace únikových cest“, abych nelhal, dalo se to obhájit a já nebyl za vola :)

Nejlepší odpověď
anonym

Řeší normy řady ČSN 73 08×x. Třeba 73 0802, 73 0818, 73 0835 a další. Že se zamyká hl. vchod není na závadu. Jsou chráněné, nechráněné a částečně chráněné cesty. Ještě se dělí na A, B a C. Ještě jsou evropské normy ČSN EN xxxxx.
Taky vyhl. č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, vyhl. č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Únikovou cestou se zabývá řada předpisů, záleží zda jde o výrobní, nevýrobní objekt nebo občansou zástavbou.
-
Teoreticky by všechny budovy a dveře musely být otevřené, což je blbost.
-
Jak napsal Kole, jsou různé zámky. Třeba markety mají zamčeno, ale z jedné strany není problém dveře otevřít.
Doplňuji:
I když by si vyvěsil ten text, tak budu zamykat a nic neporuším.
Je rozdíl občanská výstavba a výr., nevýrobní objekty, kde platí zákaz zamknutí v přítomnosti lidí. Pokud už tam lidi nejsou, lze zamknout. Př: v obchodě musí být volné únikové cesty, po skončení prac. doby se vše zamkne.

Další odpovědi
Drap

Ano, slouží taky jako únikové východy. Máš ale od nich klíče. Nebo ne ? A klič je od toho, aby se s ním zamykalo a odmykalo. Nebo je pro tebe příjemnější překračovat na schodech bezdomovce a být každý měsíc vykraden ?

honza19hk

oba východy nebo minimálně jeden slouží jako nouzový východ,tzn že se musí dát zevnitř snadno otevřít-nesmí být zamčené.To že to dnes mnoho lidí dělá je porušení zákona o požární ochraně-konkrétně zablokování únikových cest. Pokud by se u vás objevila kontrola z oddělení prevence HZS ČR (hasičský záchranný sbor) můžete čekat poprvé napomenutí s tím že se to musí odstranit,pokud tak neučiníte,můžete dostat pokutu až do výše 3 milionů.A veř že ta kontrola chodí často.Nezapomeń,že v případě třeba požáru pokud je velmi rychlý,každý zdrhá a hledá klíče na otevření dvěří.
Samozřejmě že není problém je vyrazit nebo vysklít ale prostě nesmí být zamčené ani tam nesmí být zevnitř koule.
Bezdomovce a jiné nežádoucí osoby můžete řešit nainstalováním kamerového systému.
Takže to co napsal Drap je sice pěkné ale pravda to moc není.
Doplňuji:
omlouvám se mám tam chyby.

beer

V každém patře musí být vyvěšen (vylepen) únikový plán. Součesně musímajitel objektu vydat pokyny pro člověka (lidi) jak postupovat při havarijních situacích co se týče odemykání. Nicméně, při podobné situci se předpokládá, že si lidé vezmou svoje klíče..

Michal Kole

Drape, víš kolikrít jsem si já zapomněl klíče ?

tak yj potřeba myslet na pohodnost, stačí jeden nájemník, který pořád courá sem a tam a nebavího furt zamykat a je problém.

A co když začne v noci hořet tak vyběhneš ven v pyžamu a klíče jsou to poslední co tě zajímá.

Existují protipandemické zámky.

Pájo

Nevím, kolik Vám do bytu chodí denně lidí, ale pokud jste se v domě na schůzi usnesli, že se budou hlavní vchody i přes den zamykat, tak je zamykejte.

Váš problém je spíš ten, že jste si předpokládám byt nekoupil (za plnou cenu), nikdy jste nic nevlastnil, takže ani k Vašemu paneláku nemáte žádný vlastnický vztah. Protože kdybyste měl, tak byste nutnost zamykání chápal a vzal to za své. Podíl na společných prostorech máte totiž spolu s bytem také.

Zapomeňte na kamerový systém v panelovém domě.

K čemu myslíte, že Vám to bude? Myslíte, že bude mít někdo čas se probírat záznamem, když se po třech dnech zjistí, že někdo něco ukradl? Většina systémů jede na smyčku, tzn. po určitém čase se nejstarší záznam přemaže novým. Když už se lapka nebo bezdomovec nechá nafilmovat tak, aby byl identifikovatelný, co budete s jeho fotkou dělat, když nevznikne žádná škoda nebo škoda nízká?
Ze zákona ani nesmíte vyvěsit nikde na veřejnosti fotku člověka, který kradl.

  • * * Zpět k zamykání.

Když si postavíte rodinný dům (čistě hypoteticky…i když Vy si ho asi nepostavíte!) tak necháte z ulice do předsíně/haly odemčeno a zamknete si jen obyvák??
Asi těžko. Jenže tak je to i v paneláku, jen ta předsíň/hala je sakra velká. Čekám, že teď budete namítat i to, že v RD nepůjdete otevřít více jak z druhého patra…výmluvy, je to totiž jedno, princip zůstává stejný. Rodině udělejte dostatek klíčů a kamarády nechejte dole čekat nebo jim klíče hoďte v pouzdře z okna na trávník před domem.

S cedulí „Nezamykejte dveře atd´“. …byste za vola byl v každém případě…

Michálek1245

Paneláky nejsou výrobní haly, kde za provozu nesmí být zamčeno, aby mohlo dojít k úniku osob. Samozřejmě je ideální stav takový, kdy jsou dveře zvenku na koule nebo elektrické zámky, otevírání směrem ven (ale to je dneska běžný standard) a nemusí se to nechávat zamčené a víte, že nikdo dovnitř nepřijde. :)

anonym

Honza19k, jak by si řešil balkóny v mezipatře, taky únikáč, sice náhradní, ale je. Taky jsou některé zamčené. Horší jsou různé stolky, botníky na chodbách, které zužují únikovou cestu, které jsou dimenzovány na počet osob svou šířkou a délkou.

blesk26

Trošku mě mrzí, že se u otázky řeší naprosto něco jiného, než na co jsem se ptal. Neřeším teď, jak se bránit proti zlodějům, ale jestli je zamykání přípustné a neodporuje bezpečnostním předpisům.

Ale ano, štve mě to, protože jsme zrovna zaplatili velké peníze za výměnu dveří, které mají slovo „bezpečnostní“ v názvu asi 4×, prý se nedají vypáčit a zámek zničit, ale přesto mě nutí je zamykat a pak neustále běhat dolu s klíčem, protože se nikdo nedostane ani do schránky. Od toho jsme je přece nepořizovali, je to principielně špatně a vadí mi to.

A co se týče vlastního baráku … nevím kde budu jednou bydlet, ale každopádně co si dělám ve vlastním baráku je moje věc. Nicméně panelák zaprvé není můj a zadruhé je to společný prostor, takže si myslím, že nějaká bezpečnostní pravidla by měla platit.

A vůbec … to už je situace v tomhle státě natolik zoufalá, že mám být s prominutím posraný až za ušima, že mě někdo možná může přijít vykrást a všechno kvůli tomu zamykat jak blázen a žít jen ve strachu? Nemám raději žít normálně a ušetřit si tím spoustu starostí? Protože když ten zloděj přijde, tak přijde a je mu úplně jedno jaký zámek kde mám :)

Pájo

Tak se dohodněte na zamykání dejme tomu na dobu od 22 hod. do 6 hod. ráno. Během dne, ať je nezamčeno. Pokud někdo příjde, otevřete mu na dálku tlačítkem. Zkuste to znovu s lidmi probrat.

anonym

Ano, je to únikový východ. Pokud běháš s klíčema, tak si pořiďte domovní el. zámek. Každý panelák to má. My jsme to zrušili a každý taky musí běhat dolů.