Avatar uživatele
Bronzový

Jak se tiskla kniha před rozšířením počítačů?

Tedy jako úplné počátky vím, ale třeba pochybuji, že někdo v osmdesátých letech ládoval do knihařského lisu písmenko za písmenkem. Jak se to dělalo, na čem byl text připraven?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Kovové štočky, černá tisková barva, která nepustila z rukou, a knihy se zřetelným reliéfem vytištěných písmen. Až do 80. let minulého století běžná součást knižní produkce, to když se ještě používal tradiční knihtisk a za přípravou každého titulu stál tým složený ze zástupců řady profesí od ilustrátora přes grafického úpravce, sazeče až po tiskaře. Dnes předtiskovou přípravu často zastane jediný člověk u počítače a o tom, co vše stálo za vydáním knihy, už zvolna ztrácíme povědomí.
http://kamelot.cz/…

Ve druhé polovině 19. století začal masový tisk novin na rotačních strojích a od poloviny 20. století začal ofset vytlačovat tisk z výšky i v tisku knih, časopisů a novin. Koncem 20. století se masově rozšířila fotosazba a barevný ofsetový tisk, který je dnes nejběžnější tiskovou technikou.

Knihtisk je technologie tisku, při kterém se tlakem mezi vysázenou tiskovou formou a potiskovaným materiálem, nejčastěji papírem, vytvářejí kopie textů a obrazů. K vyvinutí potřebného tlaku se používal tiskařský lis (původně upravený lis na víno). Gutenbergův vynález umožnil tisknout celé knihy v sériích a technologie knihtisku se začala šířit po celé Evropě. S nástupem strojů se samotný tisk zrychlil, ale princip knihtisku zůstal nezměněn od dob svého zrodu až do konce 20. století. Nahrazen byl technologií jinou, v současné době nejrozšířenější, tiskem ofsetovým.

http://www.tiskarnabrko.cz/…

Nevim, zda vám bude stačit, ale o 20. století jsem jen kusé informace.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Až do poslední chvíle byli v tiskárnách sazeči písma. Nejdříve ručně , později na to měly stroje.


Avatar uživatele
Bronzový

Avatar uživatele
Stříbrný

Zažil jsem to jako malý kluk. Děda mněl tiskárnu. V sazárně kraloval sazeč a ze zásobníků tak zvaných kas vyndaval pinzetou jednotlivá písmena a zrcadlově je skláda. do řádek. Stránka se doplnila štočky, to je obrázek vyřezaný do olova.Nebo do lina na dřevěném špalíku.Sazba se ovázala provázkem a přenesla se na tiskařský stroj.Na stole stroje se stránky složily na formát tiskového archu Na navlhčený arch papíru se udělal kartáčový obtah, Babi udělala korektůru případně se opravily chyby. Na barvicí válec se kápla barva. A automat si podával listy na sazbu . přiskl se papír válcem a přísavky odnesly arch do zásobníku. Později se používal odlévací stroj, Linotyp. Mosazné formičky si vybral ze zásobníku a odlila se celá řádka knihy.Jednotlivé archy se skladaly v knihárně Po částech se přišily ke hřbetu knihy Později na noviny se začal používat světlo citlivý plech Po osvícení se z filmu na desku přenesl text po vyvolání se neosvícené plochy odleptaly a plech se upnul na buben rotačky,Kde se tiskl na běžící pás papíru z velkého bubnu.po vytištění stroj pás rořezal na jednotlivé novinové stránky a stroj je skládal. Pásový dopravník je odnášel od stoje.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1031
Zlatý annas 949
Zlatý quentos 889
Zlatý mosoj 566
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 513
Zlatý marci1 509
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.