Kapicka

Jak se tento příklad vypočítá?(měrná tepelná kapacita)

Zdravím,potřebovala bych poradit nebo spíše dokopat k výsledku tohoto příkladu.Otázka zní:Kolik tepla budeš potřebovat k zahřátí 5 l vody o teplotě 12°C na teplotu 80°C?Zkoušela jsem to vypočítat podle vzorečku ale pořád mi k tomu něco chybí,výsledek by se měl rovnat 1 428 kJ ale když to počítám,tak mi vychází jen 1421,2 kJ.Už si nevím rady,zkoušela jsem to různě ale furt nic.Byla bych moc ráda za každé správné odpovědi i s postupem.Moc­krát děkuji

Nejlepší odpověď
quentos

Máte to dobře, rozdíl Vašeho výsledku a výsledku v knize vychází z nepřesnosti při zaokrouhlování. Vy totiž počítáte s měrnou tepelnou kapacitou vody rovnou 4180 J / (kg. K), kdežto oni ji zaokrouhlili a flákli tam 4200.
(Spočítal jsem to za použití obou hodnot a skutečně – při nezaokrouhlení měrné tepelné kapacity vody vychází to, co Vám, při zaokrouhlení na 4200 to, co jim.)
Doplňuji:
*nepřesností zaokrouhlování