Avatar uživatele
mosoj

Jak se dostala voda cca 660 km pod euroasijskou desku?

Koncem roku v odborných časopisech proběhla zpráva o tom, že na pevnině ( zejména pod euroasijskou deskou) hloubce cca 660 km se nachází obrovské zásoby vody, které jsou cca 4 x větší než veškerá voda v mořích a oceánech. Při obrovských tlacích je voda pevná a má speciální vlastnosti.
Pokud to tak určitě je, tak se nabízí odhalit příčinu, která způsobila potopu světa, zejména 40 dní nepřetržitý déšť.
Hlava mně nebere jak se tam ta voda dostala a udržela.


Vyšlo i v českých časopisech, ale tento je asi první :

http://www.national-geographic .cz/…

Údaje o skupenství této vody jsou moje úvahy na základě těchto faktů :
http://www.national-geographic .cz/…

Jedná se ale o led, byť zahřátý na vysokou teplotu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, Emefej, Klaproth, Kepler, palmal před 1978 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Emefej

O volné vodě v tuhém skupenství jsem nečetl. Ale už před deseti lety byl publikován objev tzv. Pekingské anomálie, ve které se nachází voda v hloubce 1000-1400 km pod povrchem. Nejedená se ovšem o volnou vodu, ale o vodu vázanou v minerálech. Voda se tam pravděpodobně dostala podsouváním tektonických ker oceánské litosféry pod kontinentální desku.

Zdroj: http://qcn.stanford.edu/jflawr ence/pubs/2006-Lawrence_and_Wy session_AGU_Monograph_Mantle_Q .pdf

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Lamalam Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Klaproth

Jak se tam ta voda mohla dostat netuším, ale napadlo mě tohle: Co když někde v malé hloubce bylo ohromné ložisko nějakého nerostu v krystalické podobě. Napadla mě např. Glauberova sůl, ta má 10 molekul krystalické vody. To se mohlo nějakými geologickými přesuny dostat do velké hloubky. Potom působením velkých tlaků a teplot mohlo dojít k dehydrataci a uvolněná krystalická voda tam zůstala.

Pokud jsem místní geology svou fantasmagorií ranil, tak se omlouvám. Je to jenom laický nápad.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Rád bych si nějaký ten článek, nebo odkaz přečetl. Já to považuju za hoax, nebo neověřenou a nepodloženou hypotézu. Voda v zemské kůře je OK, ale ta má tloušťku jenom řádově pár desítek kiilometrů. Takže geologické a horotvorné pochody s tím nemají co dělat. Pod kůrou je polotekutý (plastický) zemský plášť). Nedovedu si představit přítomnost vody při teplotách tavení hornin, ať je tlak jaký chce. Je to ale fyzikální chemie mimo rozsah znalostí člověka. Jak se říká, nikdy neříkej nikdy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
toxino007

:-) to je krásná teorie.ty vlastnosti vody mně překvapují. Můžete mi poslat ten článek?

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Ten odkaz je věrohodný, ale zavádějící. Z chemického hlediska se vůbec nejedná o vodu ani led. Jestli je něco rozštěpeno na ionty hydroxylové (nikoliv hydroxidové, jak píšou - to asi vzniklo špatným překladem) a vodíkové kationy (tedy vlastně protony) a ještě k tomu to všechno je narvané do minerálu, tak to voda určitě není. No, ale takhle se články popularizují a tak se prostým lidem blbnou hlavy... Ale díky za zajímavý odkaz.

před 1978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

V souladu s tímto článkem má pravdu Emefej. Nicméně v českých článcích o vázané vodě již nebyla zmínka. Článek z N.G. jsem našel až posléze.

před 1978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Tady je ten druhý odkaz, nějak jsem ty kopie odkazů nezvládl.
Vyzobával jsem to tenkrát z nějakých vědeckých stránek. Bohužel již si nepamatuji, kterých.

http://www.odpovedi.cz/…

Nicméně jaký je váš názor na ten maximální tlak který může led při svém rozpínání dosáhnout. Pro mně to byla a je velmi zajímavá otázka.

před 1978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Našel jsem zajímavou teorii o potopě světa, zejména zdůvodnění proč tak dlouho nepřetržitě mohlo pršet. Lze ztotožnit s touto hlubinnou vodou. Bohužel odkaz jsem si neuložil a tak nyní hledám.
Teorie zapadá i do dalších geologických změn, které v té době měly nastat.

před 1978 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek