Kelt

Jak se staví takový most přes vodu?

Jsou mosty, které vedou nad vodou a drží třeba na lanech nebo řetězech. Ale když má most pilíře, sloupy, jak se tyto budují? To se udělá forma, vypustí se z ní voda a lije se tam beton? Nebo jak se dělaly základy, když se beton ještě nepoužíval? Zná někdo vysvětlení a může ho vysvětlit tak, aby pochopil i laik? Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Je několik způsobů stavby mostových pilířů. Dříve to dělali většinou tak, že odvedli vodu z daného místa pomocí hrází a zábran a stavěli. Dnes se používá i ta metoda, že je ponořeno vodotěsné bednění, voda se odčerpá a staví se pilíř. Při současných technologiích beton vytvrdne i pod vodou, pokud ho neodnáší proud.

Další odpovědi
Pepa25

Vysvěltení pro laika formou videa na youtube, znázorňujícího, jak se stavil ve 14. stolení Karlův most v Praze, je v odkaze:

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=nJgD6gyi0Wk