bolak

Jak se stavěli v dřívějších dobách poddaní k desátkům?

A co by asi řekli na dnešní výši daní?

Nejlepší odpověď
Hlada

Hýbalo jim to s žlučí a to ještě netušili, že o pár set let později budou lidé platit daň z příjmů o polovinu vyšší a k tomu ještě ke všemu koupenému tuplovanou daň z přidané hodnoty.

Další odpovědi
annas

Jak se stavěli poddaní? Byli většinou věřící, takže někteří souhlasili, jiní reptali. Nešlo jen o desátky, ale i různé poplatky za služby. – Jan Hus " Knížky o svatokupectví".

Je celkem zajímavé srovnat desátky – boží politiku s daňovou s politikou současného státu.

Vycházím z toho, co je desátek.

„Bůh si nárokuje pro sebe celé lidské srdce. Z našeho času si vyhradil pro sebe, jak už víme, jednu sedminu (Ex 20,8–11). Z materiálních věcí si Bůh pro sebe vybral jednu desetinu. Tato desetina se v Bibli iv dějinách nazývala desátek.“

Bůh stvořil nebe a zemi, je tedy jejími vlastníky, proto mu lidé přinášelií desátek jako poděkování za to, že mohou na zemi žít, poděkování za úrodu, za to, že nezahynul dobytek atd. Desátek – poděkování Bohu za život na zemi,, desátek – daň z přírůstku, desátek – příspěvek na činnost.

Neplacení desátku byla krádež.

„Přinášení desátků je výrazem uznání, že všechno, co máme, pochází od Boha a patří Bohu. Není možné s desátkem manipulovat ve snaze získat nějaké osobní výhody (Lv 27,33).“.“

Tisíce, ba milióny lidí, kteří se rozhodli být věrní v této věci, mohou i dnes dosvědčit, že devět desetin s Božím požehnáním je více než deset desetin bez Božího požehnání. To je však superlogika víry."

Podle https://www.bi­bletv.cz/evan­gelium-pro-dnesek/32-lekce-desatky-a-dary

Nefunguje na podobném principu také daňová politika? Daň státu, že v něm žiji, užívám služby, daň z přírůstku – víc vydělám, víc zaplatím., daň na zdravotní a sociální účely – v minulosti byl desátek určený jako boží pomoc pro chudé a nemocné prostřednictvím klášterů, biskupství atd.

Neplacení daní se v současnosti trestá.

Jen jde o to, zda se desátky dostaly na správné místo, kdo je využil či zneužil. Stejně tak je to s daněmi.

„Dneska vyžaduje víc důvtipu a úsilí vyplnit přiznání k dani z příjmu
než vytvořit ten příjem“ Alfred E. Neuman

„Daně nelze zvyšovat donekonečna, neboť by se poplatníkům nedostávalo peněz na uplácení.“ Jan Sobotka

Neplatíme někdy vyšší daň za zdevastovanou přírodu?

led

Čo je panské pánovi, čo je cisárové cisárovi a čo je božie Bohu…
vy všetci ste dietky Božie… trp, dostaneš sa do Neba…
Väčšinou pokorne trpeli. Sem tam síce bol nejaký pokus o únik, o odpor, ale toto bývalo, niekedy až kruto, potlačené spojenými silami cirkve a feudálov.
Dnešní „poddaní“ si slobodne volia a majú svojich zástupcov v zákonodarných orgánoch, ktorí by ich mali zastupovať a rozhodovať v záujme svojich voličov, ale podľa stanov „konajú na základe svojho slobodného rozhodnutia“ (ktoré je niekedy v rozpore s názorom ich voličov). Brániť sa im je jednoduché = odvolať, zrušiť im mandát. ale… Odvolateľní sú len svojimi voličmi, ale ako zistiť, kto ich volil, keď voľby sú tajné? Aha, preto sa každé 4 roky opakuje pokus o nápravu škôd… no túto možnosť poddaní v stredoveku nemali!

Drap

Nepamatuji si jak se stavěli k desátkům, ale když to porovnám s daňovým zatížením v České republice, které za loňský rok činilo 43%/ a v tom ještě nejsou některé věci započteny a vybírají se stejně jako daň/ tak tenkrát ten desátek byl proti dnešku vyložená sranda!

da ny

Kroutili se stejně, jako se před revolucí kroutili svobodní, bezdětní a ti s odrostlými dětmi, když platili daň ze mzdy 27% 😉.
A na 1 dítě byly přídavky 90 Kč, na 2 děti 500 Kč.
Tehdy žádné přídavky, příspěvky, penzi a důchody neznali ;).
Každá daň je přijímána s nevolí a někde je těch daní trochu moc.