Xendrra

Jak se stát zákonným zástupcem mladšího sourozence?

Dobry den.
Vcera nam nahle umrela maminka. Je mi 21 a moji male sestre 8. Je nejaka moznost, abych se stala jejim zakonnym zastupcem? Pripadne jak na to?
Mame jeste tatu, ale chtela bych mu co nejvic pomahat.

Nejlepší odpověď
Drap

Pomáhat můžeš. Pokud má dítě druhého rodiče, neni důvod, by soud určoval dalšího zákonného zástupce

Další odpovědi
Kepler

Rodič, jako zákonný zástupce dítěte může uzavřít smlouvu o zastoupení s jinou vhodnou osobou – viz § 894 NOZ https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/novy-obcansky-zakonik/uplne/#cas­t2

led

Musíte spĺňať zákonné podmienky. Pozrite si Zákon o rodině 1963/94 Sb. Zákon o rodině, 94/1963 ve znění …315/2004 (pdf s možnosťou stiahnúť) https://www.mpsv­.cz/files/clan­ky/7262/Zakon_o_ro­dine.pdf

ivzez, ďakujem za upozornenie
§ 881
"Péči o dítě a jeho ochranu, výkon jeho výchovy, popřípadě některých jejích stránek, nebo dohled nad dítětem mohou rodiče svěřit jiné osobě; dohoda rodičů s ní se nemusí dotknout trvání ani rozsahu rodičovské odpovědnosti. " https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/novy-obcansky-zakonik/f4581702/

ivzez

Správně odpovídá Drap.
Žije-li otec, není potřeba nic upravovat, za Vaši sestru odpovídá on.
Pomáhat mu můžete i bez dalších opatření.

Pokud byste situaci chtěla nějak řešit, potom podle NOZ, nikoliv podle zákona o rodině, jehož platnost skončila před třemi roky. (Od 1. ledna 2014 je rodinné právo částí NOZ.)

Poznámka:
§ 894 se podle mne vztahuje k situaci, kdy zákonný zástupce dítěte uzavře
za dítě smlouvu o zastupování dítěte advokátem v nějakém řízení apod.