sobull

Jak se stát dokumentaristou?

Je na to přímo nějaká škola?

Odpovědi
panenka

Řekla bych že asi nějaká konzervatoř nebo filmová škola zde jsem vám našla článek o dokumentaristovi

Kdo je dokumentarista (Technical Writer)?
Dokumentaristika je dnes svébytný obor v rámci IT, o kterém se bohužel moc nemluví. V zahraničí se však obor Technical Writing běžně přednáší na univerzitách. Způsobem, jak se stát dokumentaristou, je také možnost získání mezinárodního certifikátu a nebo musíte to musíte mít “v krvi”. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud dokumentaci nebudou psát vývojáři nebo analytici ale dokumentaristé – profesionálové, kteří vlastní know-how, zvládají nástroje a umí česky. Pouze dokumentace, kterou zpracuje kvalifikovaný dokumentarista, bu­de:

•vyhotovena profesionálně, tedy kvalitně a efektivně;
•zaručovat jazykovou, stylistickou i grafickou správnost;
•popisovat uživateli pracovní postupy jasně, za použití jednotné a srozumitelné terminologie;
•obohacovat prostý popis aplikace o logický a strukturovaný výklad.
Co Vám přinese kvalitní dokumentace?
•Sníží náklady na zaškolení a na přímou podporu uživatelů.
•Zjednoduší a sníží náklady na nasazení systému.
•Usnadní zastupitelnost uživatelů systému.
•Zefektivní používání systému.
•Eliminuje možné chyby uživatelů.
•Nabídne řešení problematických situací.
•Poskytne podklady pro další efektivní rozvoj systémů.
Výhody využití dokumentaristy v procesu vývoje SW
•Alokací dokumentaristy se uvolní pozice zastávající tvorbu dokumentace nad rámec svého zaměření (programátoři, analytici, konzultanti…).
•Dokumentarista působí v procesu vývoje produktu též jako koordinátor a korektor vstupů/podkladů pro vytvoření dokumentace.
•Dokumentarista zvládne za několik dní zvládnout popsat celou aplikaci a ušetří tak čas i náklady.
•Tím, že v procesu vývoje produktu přichází na řadu až jako jeden z posledních, vlastně i testuje aplikaci. Často se stává, že vyvinutá aplikace již neodpovídá počáteční specifikaci (velký časový odstup, režim změn).

Michal

Vystudujete Famu t.j. Filmovou akademii a v některém ročníku se začnete zajímat o tuto specializaci. Dosud tomu tak bylo.