priserka169

jak se starat o koně

můžete mi někdo prosím vysvětlit jak se hřebelcuje kůn?

Nejlepší odpověď
Lencis

Hřebelcování

1.Nejdříve sundej sedlo a uzdečku nasaď ohlávku a přivaž ho.Pokud není zrovna čas na krmení,vhoď mu do žlabu aspoň trochu sena,aby se při čištění nějak zabavil.

2.Rýžovým kartáčem očisti zaschlé bláto,vykartáčuj nečistoty a zpocená místa.

3.Kopytním háčkem vičisti kopyta.Postupuj směrem od patek ke špičce odstraň všechno bahno a kamínky ,prostě vsěchny nečistoty z kopyt.Ujisti se,že střelkové rýhy po obou stranách jsou očištěnyopravdu DŮKLADNĚ!

4.S hřebelcováním začni v horní části krku na levé straně.Použij kartáč na tělo a hřebelcuj širokými tahy po celém těle.Zapamatuj si,že se hřebelcuje po růstu srsti.Po několika tazích kartáč očisti kovovím hřbílkem,které poté vyčistíš.Až nastřádáš slušnou hromádku srsti a různých nečistot poznáš,že jsi hřebelcovala pečlivě.Hřebelcuj i břicho na něm se většinou vyskituje nejvíce bahna ale pozor kůň nemá rád,když mu tlačíš na břicho!Ale pokud budeš poníka hřebelcovat na břiše až moc lehce bude ho to zase lehtat!Takže hřebelcovat břicho ne zlehka a ne zas tak tlačit!Až budeš mít levou stranu vyhřebelcovanou můžeš se odebrat k pravé straně.NEZAPOMEŇ hřebelcovat krk i pod hřívou!!!!

5.Sundej ohlávku a přetáhni jí na krk a uvaž jí.Kartáčem na tělo jemně a opatrně vyčisti celou hlavu .POZOR na to,aby jsi ho okrajem kartáče neuhodila!!Ne­zapomeň na uši a kštici.Až budeš hotová dej ohlávku zpět na hlavu koni.

6.Na hřívu si připrav rýžový kartáč.

7.Kartáčem vyhřebelcuj tělo.Začni na horní čáti.Rozděl ocas na prameny.Postupuj jednotlivě pramen po prameni až vyhřebelcuješ celý ocas.

8.Navlhči houbičku pořádně ji vyždímej a otři koni koutky očí,znovy vyždímej a umij mu nozdry.

9.Vezmi druhou houbu a pořádně ji vyždímej a vyčisti místo pod ocasem.

10.Poté ho otři stájovou utěrkou aby si mu ze srsti dostala pryč poslední trochy prachu.

11.A už je vše připraveno aby si se na koně podívala a řekla sis že je to krasavec!

Zdroj: http://niky-kone.blog.cz/0902/hre­belcovani

Další odpovědi
sima01

1)koně musíš samozdřejmě odstrojit nasadit ohlávku a přivázat
2)vzít si bud rýžový kartáč nebo hrubý kartáč na hřívu přejedeš ho/jí
3)koni přehodíš hřívu na jednu stranu vyčistíš ho jemným kartáčem na druhoustranu zase .
4)vezměš si hrubý kartáč na hřívu učešeš mu hřívu pak ocas
5)vesmae si kopytní háček vyčistíš mu kopyta popřípadě namažeme
6 nakonec si ho/jí odvážeš sundáš ohlávku at je na noc volný a dáš mu nějáký ten pamlsek

Zdroj: z mé hlavy

struzzo

Pro všechny, kdo má zájem o chov koní, bych rozhodně doporučil nastudovat nějaké materiály – knihy, videa, přednášky. A pak začít zvolna.. spojit se třeba s někým, kdo koně má a zkusit se o ně starat. Je to totiž často spousta práce, která nikdy nekončí. A také zajistit kvalitní krmivo, dost zajímavé je krmivo Energys, co se týče složení, žádná jiná značka se mu nemůže rovnat. https://www.e­nergys.cz/