Kaťuš

Jak se stanovuje průměrný výdělek?

Prosím o odpověď, jak se stanovuje průměrný výdělek. Prosím na konkrétním příkladu, protože i po přečtení zákona a článků na internetu to moc nechápu. Je rozdíl, když je průměrný výdělek využit pro stanovení náhrady mzdy za prvních 14 dní nemoci, které platí zaměstnavatel, anebo pro stanovení náhrady mzdy za řádně čerpanou dovolenou? A proč se jednou počítá hodinový výdělek a jednou měsíční? Ve kterých situacích se použije jaký? Děkuji za odpověď.

Odpovědi
chucky

Čistý a hrubý průměrný výdělek
Průměrným výdělkem zaměstnance se obvykle rozumí průměrný hrubý výdělek, jen výjimečně je jím myšlen průměrný čistý výdělek.

Průměrný měsíční a hodinový výdělek
Průměrný výdělek se zjistí jako průměrný hodinový výdělek.
Má-li být uplatněn průměrný hrubý měsíční výdělek, přepočítá se průměrný hodinový výdělek na 1 měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin připadajících na 1 měsíc v průměrném roce. Průměrný rok pro tento účel má 365,25 dnů. Průměrný hodinový výdělek zaměstnance se vynásobí týdenní pracovní dobou zaměstnance a koeficientem 4,348, který vyjadřuje průměrný počet týdnů připadajících na 1 měsíc v průměrném roce.