Avatar uživatele
Registrovaný

Jak se správně uvádí vysokoškolské tituly u jmen?

Mají se uvádět velými nebo malými písmeny nebo je to jedno?
Tedy je jedno jestli napíšu ing. nebo Ing?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Uvedle jste ing. a Ing. Na otázku jsem odpovídala - viz odkaz
http://www.odpovedi.cz/…

Moje odpověď.
"Rád bych tu trochu ujasnil psaní velkého či malého psímene u titulů. Psát se totiž může obojí (i dnes, nejen v minulosti), každé však v jiném kontextu resp. jiném místě použití. Nejlépe je to pochopitelné na panu doktorovi Novákovi, protože tam je patrný rozdíl mezi dr. a MUDr. Pokud chceme opravdu zdůraznit jeho akademický titul, píšeme o něm jako o MUDr. Janu Novákovi. Naopak, pokud užíváme titul typicky jen jako jakousi slovní výplň (zejména v novinových článcích), píšeme o dr. Janu Novákovi. Pseudotitul dr. totiž není žádný skutečný titul, obecně se jím jenom říká, že Novák je nějaký doktor, bez bližšího určení, zda je lékař, veterinář nebo matfyzák.

No a totéž pak analogicky platí i u všech ostatních titulů. Čili v prvním případě píšeme o Ing. Janu Novákovi, zatímco ve druhém případě pak o ing. Janu Novákovi.
Ještě existuje jeden tip pro rozlišení, o který z uvedených dvou případů se v tom kterém případě jedná. Obecné označení ing. resp. dr. lze kdykoliv nahradit ekvivalentním celoslovným inženýr resp. doktor. Naopak skutečné tituly Ing. resp. MUDr. na příslušném místě textu takovým ekvivalentem nikdy nahradit nelze. Pro příklad "výplňových" titulů vezměme třeba text: "Na chodbě jsem potkal inženýra Nováka". Na tomto místě je tedy správné psaní s malým ing., tedy "Na chodbě jsem potkal ing. Nováka". Totéž platí obecně i pro všechny novinové články, pokud nejsou odborné ve smyslu akademického prostředí, kde na titulech záleží: "To, že ekonomika poroste, nám potvrdil i ing. Novák." ale "Rektorka Vysoké školy ekonomické, doc. Ing. Jaroslava Durčáková, CSc., ..." Pro příklad skutečných titulů si vezměně různé zápisy z akademických zasedání či oficiální dokumenty: "Zasedání se zúčastnil Ing. Jan Novák, Ph.D." nebo "V Praze dne 5. února 200, podepsán Ing. Jan Novák". Použití celoslovného "inženýr" by bylo zřejmě zcela chybné, neboli na tomto místě nelze použít ani ing. s malým i.


Nakonec ještě douška, že ing./inženýr lze používat i jen s příjmením (ing. Novák), zatímco Ing. vždy s celým jménem (Ing. Jan Novák).

Hříchy pro šíleného korektora. a ÚJCAV

Další psaní titulů
http://www.pravidla.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

1. písmeno velké. Pro zajímavost, který titul se píše před jménem a který za jménem : http://www.pravidla.cz/…


Avatar uživatele
Pokročilý

první písmeno velké, PaedDr., Mgr., Ing., Bc.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2624
Zlatý Drap 1783
Zlatý quentos 1274
Zlatý ivzez 794
Zlatý mosoj 663
Zlatý gecco 618
Zlatý led 590
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 547
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.