autacek

Jak se správně stupňuje slovo těžký? A proč je těžší průběh covidu (patrně) lehčí než těžký?

Odpovědi
Dochy

těžký, těžší, nejtěžší.
Ale to je mluvnické stupňování. Nevyjadřuje nutně závažnost či sílu v tomto pořadí. My používáme 1., 2., 3. stupeň, latinské názvy jsou pozitiv, komparativ, superlativ. Ten latinský název lépe napovídá k čemu se také ten 2. stupeň dá použít – porovnávání. Př:
Činka je těžká
sešit není těžký
sešit je těžší než pírko

V závislosti na kontextu lze „těžší“ využít např. ve smyslu „těžší než obvykle“

annas

Je třeba si uvědomit, přídavné jméno těžký má víc významů.

K průběhu covidu se dá využít význam těžký, který má velkou intenzitu, sílu, vysoký stupeň něčeho ap. Např. těžký průběh nemoci, tedy průběh covidu.

  1. stupeń je základ – něco je těžké.
  2. stupeň yjadřuje vyšší/nižší míru vlastnosti – těžší – víc těžké ´
  3. stupeň vyjadřuje nejvyšší/nejnižší ímíru vlastnosti. nejtěžší ze všech

Covid má 3. stupně závažnosti- lehký, závažný a zvláště těžký průběh (vysoký stupeň) – jinak také těžší než lehký, ale lehčí než těžký.

Takže jde o srovnání srovnání s příd,. jménem lehký. Jiný pohled na míru vlastností. – vychází se z kontrastu – lehký x těžký. Průběh nemoci je těžší než lehký, ale lehčí než těžký.

2. stupeň lehčí vyjadřuje menší míru vlastnosti než těžší, ale jeehký je antonymum pro těžký

Dochy srovnání neuvedl porovnáním z jiného pohledu „Proč je těžší průběh covidu (patrně) lehčí než těžký?“

zjentek

Ze stejnýho důvodu v tomto případě používám easy anebo heavy kovid. Bo nevím. (;

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.