no107064

Jak se správně řekne, když u auta chcípne motor?

Jen tak pro zajímavost mě napadlo: jak se řekne, když u auta chcípne motor? Nedokáži si představit, třeba když někdo kupuje nejluxusnější mercedes a zákazník se ptá co a jak, že je to třeba nějaká nová technologie a nedokáži si představit, že by prodejce řekl zákazníkovi, že když auto chcípne nebo zdechne, tak má například udělat to a to a pak nastartovat (beru to jako příklad, například kdyby se při dalším nastartování musel vytáhnout hlíček a zasunout)

Marci1 nemyslím vypnutí, ale prostě když třeba na křižovatce chcípne. Vypnutí je, že ho člověk sám vypne.

Odpovědi
marci1

Motor vypne? 🙂

Kepler

Motor má poruchu. Buď není co zapálit, nebo není čím zapálit. V Čechách se tomu říká: auto se rozbije, tam mají vše skleněné či porcelánové.

JájsemRaibek

Motor přestane pracovat.
Je mi jasné, co máš na mysli. Pustíš rychleji spojku a nedáš skoro žádný plyn, což se klidně v té křižovatce může stát, tehdy lidově motor chcípne.
Prodejce luxusního auta, který vystupuje na úrovni by zřejmě řekl, že motor přestane pracovat.

Jiří Bohumil

Třeba taky že motor „zhasnul“. Ale když přestane nečekaně fungovat, tak ať je to třeba Lamborghini, nebo Rols Royce, tak to naštve a nejlépe to vystihne, když se to stane na té křižovatce, opravdu pouze výraz že „chcípl“!

mosoj

Pak má chromé nohy. Nicméně drahé vozy mývají automatickou převodovku a různé asistenty, tam se chromé nohy neprojeví – naštěstí. Pokud tě to pohoršuje, řekni,motor zhasl, ale on stejně chcípl nebo zdechl.

Roman71

Jednoduše:
Motor běží. Když vyjmu klíček, zastavím motor. Otočím klíčkem v zapalování, motor nastartuji a opět běží.. Když motor lidově řečeno chcípne, dojde k jeho zastavení.

Jak je ta čeština hravá? :))

no107064

Kepler: nemyslím poruchu, jednoduše, když se někdo na křižovatce chce rozjet a chcípne mu to a musí znovu nastartovat

Kepler

Aha, to se stává nezkušeným řidičům, když při rozjíždění nemají dost plynu a odšlápnou spojku moc rychle. Chce to trochu zkušeností a citu.