Avatar uživatele
vas999

Jak se správně píše slohový útvar výtah?

Samozřejmě se neptám na pravopis ani nákresy toho přístroje, který jezdí ve vyšších budovách. Máme za úkol do školy napsat výtah z jednoho článku, ale já přesně nevím, jak se výtah píše. Vím jen, že si text musíme důkladně přečíst a poté ho přepsat a zkrátit, ale nevím, zda můžu text upravovat, nebo zda musí být psán tak, jak je psán text.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2371 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Vyučující vám to nevysvětlil/a/? Výtah – stručný obsah či shrnutí textu – používá se výraz konspekt, má blízko k osnově.

V učebnici nemáte příklad? Ve starších učebních českého jazyka byly příklady uvedené.

Např.
"Prvobytně pospolná spoečnost v době železné v Čechách a na Slovenku

Osnova

  1. První fáze doby železné
  2. Využití železa

atd.

Konspekt -= výtah – příklad na jeden možný

  1. První fáze doby železné – mladší období doby haštalské, tj. od 7. do 5. století před naším letopočtem
  2. Využití železa – k výrobě řemeslnických nástrojů, zemědělských nářadí a účinnějších zbraní

atd.

Netuším, zda máte psát výtah textový a výtah volný.

  1. Textový = souvislý opis nejdůležitějších či nejzajímavějších částí, formulace se přebírají přímo z textu.
  2. Volný výtah = přehledný a stručný obsah textu vyjádřený vlastními slovy..

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Drap Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… vlastními slovy …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
vas999

Annas: Popravdě řečeno, vysvětlila. Ale je to už delší doba a navíc jsem výtah příliš do hloubky nepochopil. Já byl spíše dobrý na výpisky, ale tentokrát bylo vysloveně řečeno: výtah. A navíc, trochu jsem samozřejmě věděl, co je to výtah a co do něj tak zhruba napsat, ale nebyl jsem si jistý, a tudíž jsem se radši zeptal. Potom by to třeba nebylo správně a měl bych průšvih, takže – někdy je lepší se zeptat.

před 2371 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek