vas999

Jak se správně píše slohový útvar výtah?

Samozřejmě se neptám na pravopis ani nákresy toho přístroje, který jezdí ve vyšších budovách. Máme za úkol do školy napsat výtah z jednoho článku, ale já přesně nevím, jak se výtah píše. Vím jen, že si text musíme důkladně přečíst a poté ho přepsat a zkrátit, ale nevím, zda můžu text upravovat, nebo zda musí být psán tak, jak je psán text.

Nejlepší odpověď
annas

Vyučující vám to nevysvětlil/a/? Výtah – stručný obsah či shrnutí textu – používá se výraz konspekt, má blízko k osnově.

V učebnici nemáte příklad? Ve starších učebních českého jazyka byly příklady uvedené.

Např.
"Prvobytně pospolná spoečnost v době železné v Čechách a na Slovenku

Osnova

  1. První fáze doby železné
  2. Využití železa

atd.

Konspekt -= výtah – příklad na jeden možný

  1. První fáze doby železné – mladší období doby haštalské, tj. od 7. do 5. století před naším letopočtem
  2. Využití železa – k výrobě řemeslnických nástrojů, zemědělských nářadí a účinnějších zbraní

atd.

Netuším, zda máte psát výtah textový a výtah volný.

  1. Textový = souvislý opis nejdůležitějších či nejzajímavějších částí, formulace se přebírají přímo z textu.
  2. Volný výtah = přehledný a stručný obsah textu vyjádřený vlastními slovy..

Další odpovědi
Mc Merkurion

… vlastními slovy …

vas999

Annas: Popravdě řečeno, vysvětlila. Ale je to už delší doba a navíc jsem výtah příliš do hloubky nepochopil. Já byl spíše dobrý na výpisky, ale tentokrát bylo vysloveně řečeno: výtah. A navíc, trochu jsem samozřejmě věděl, co je to výtah a co do něj tak zhruba napsat, ale nebyl jsem si jistý, a tudíž jsem se radši zeptal. Potom by to třeba nebylo správně a měl bych průšvih, takže – někdy je lepší se zeptat.