petra15

Jak se správne opálit na slunci? A je to vubec k doporucení?

Uz jste se spálili? Solárium odmítám, ale sl. svetlo je prece zdravé…Ted jsem byla (s tetou) v Portugalsku a obe jsme si spálily cumácky…Stacilo jen pul hodiny v Lisabonu na promenáde u Belémské veze(odraz od vody) a tu katastrofu jsme zpozorovaly hned vecer v hotelu…já jsem mela ksiltovku a myslela, ze to musí stacit…ona jen slunecní brýle…Není spálení a opálení rozdíl? A co malé deti? Nemyslí si dodnes jeste nekdo(jako v min. generacích), ze jen s „olejem na opalování“ se dá rychle opálit, ackoliv by mel práve proti slunci chránit?

Nejlepší odpověď
huxa

Žádné správné či zdravé opálení neexistuje a jak píše Drap-všeho s mírou. Kůži k dostatečné „prosluněnosti“ stačí klasické přecházení ze školy/práce domů+občasné vyjití ven.

Další odpovědi
cochee

Někde jsem četl, že i pouhé jediné spálení při opalování může iniciovat melanom. Víc k tomu nemám co dodat, snad jen, že můj typ ženy je „smetánka,“ čím je baba hnědější, tím víc mi nepříjemně připomíná jedno naše velmi přizpůsobivé etnikum. Tečka.

iceT

Tak to já se už několikrát spálila na slunci,a nemusela jsem se nikde ani grilovat nikde v cizině jako kuře na dece.Věř,že to nic příjemného není,když se člověk spálí,bolí tě kůže jak je citlivá na jakýkoli dotek,ležet nemůžeš,teplá voda je taky nepříjemná.
Takže je rozdíl mezi opálením a spálením asi takový,jako když šupneš do trouby koláč na vysokou teplotu a vršek a spodek máš připálenej a uvnitř je to syrové.
Pokud by se měl člověk správně opalovat,tak jen ve stínu,mazat se,mazat se, mazat se a jen v odpoledních hodinách,tak někdy kolem 15 hodiny,dřív je slunce celkem agresivní a zdejší prudká léta jsou jiná ,než v jiných zemích.

Drap

Světlo a sluníčko je zdravé, ale všeho moc škodí. Záleží na citlivosti kůže. Někdo vydrží bez problémů celé dny a někdo je za chvíli spálený. Olej se používá na opalování právě jako ochrana proti spálení a na zmírnění následků spálení. Podle toho, jak vysoký má olej ochranný faktor, tak tolik k tobě pustí nebo nepustí UV záření. Z opalování získáváme E vitamín, což je pozitivní, na druhou stranu může být z nadměrného slunění rakovina kůže.

da ny

Oleje mívají nižší ochranný faktor.
Naši předkové dobře věděli, že se např. při letní práci na polích nemají svlékat do půl těla nebo do kraťasů :). Nosili košile s dlouhým rukávem. Lépe ochrání vždy tmavý oděv než bílé letní oblečení.
Pro doplnění vit. D /nikoliv E/ postačí pouze odhalený obličej, není třebaodhalovat a rožnit na slunci celé tělo. Při pohybu/pobytu na přímém slunci je vhodné chránit obličej kšiltem a ochranným krémem/mlékem s vyšším ochr. faktorem – v našem pásmu. Nejlépe se „chytá bronz“, když je tzv. pod mrakem (pokud to někdo považuje za nutné).
Každý je jiný fototyp a podle toho pak hůře nebo lépa snáší vliv slunečních paprsků na kůži.
Všeho dobrého – s mírou.
http://www.24-lekarna.cz/Te­ma/Clanky/Zdra­ve-opalovani

petra15

iceT
ano, taky uz jsem slysela, ze ve stínu…oni jsou tady lidi, jak malé deti…v Portugalsku, tam byly vsechny lavicky ve stínu obsazené, a na slunci volné…to je tady prece naopak…hlavne na koupalistích !!!

gagaga

peti..vy jedna cestovatelko !
na koznim si pred cestou vzdycky necham predepsat kremy a olejicky na : pred opalovanim..po opalovani .a na pripadne spaleni , ci alergii po opalovani ..
dohromady dam asi 500 kc, a jeste tim " zivim " celou partu co jezdi se mnou
a jak bylo ?? :)
zavidim ..

  • iv-

petra15

dekuji, bylo moc pekne.....a není co závidet…me spís, nez dobré jídlo, zajímala ta príroda a ta kultura, super focení-ráno mlha a lampy jeste rozsvícené, to staré mesto, kde jezdí jen historické tramvaje a hodne takových jako v Karlových Varech – do kopce…,super vecery…památky, tropická flóra…:)

gagaga

ja tam jela taxikem..v tech malejch ulickach pro tramvaje..to byl adrenalin ! ten ani nebrzdil ! :)
byli jste na vyhlidce ?jak je ten jezis, nebo co to je ? u mostu ?
:)

  • iv-

petra15

tam bohuzel né, jen jsme na nej koukaly od antického muzea…(je jako v Brazílii), jinak na vyhlídkách stále…(eleváto­ry)…:)

gagaga

tak priste :)

  • iv-