zjentek

Jak se správně nazývá tento druh hodnoty?

Příklad:

Jde o věc po milovaném prapředkovi. Ta může být finančně velmi cenná, jako šperk, nebo třeba obraz. Ale také to může být předmět cenný užitkem, třeba matrice do mlýnku na maso (dobrý příklad), či třeba proutěný kufřík, co já vím. ;)
Ve starožitnictví se ukáže, že finanční hodnota matrice rovná se nule. Přesto pro vás je pokladem. Máte ji uložinu ve šperkovnici, manipulujete s ní s respektem a cítíte její nesmírnou hodnotu vždy, když berete do ruky. Starožitníka máte za pomýleného prospěcháře. Nechcete připustit, že tento kus kovu je prakticky bezcenný. Jste přesvědčeni, že byla-li by vám matrice zcizena, přišli byste tím o nevyčíslitelný poklad..

O jakou hodnotu zde jde? Kterým slovo nejpřesněji vystihne takovou hodnotu?

A druhá otázka:

Pokud zadržíte a usvědčíte zloděje, který vám zcizil a později sám nenávratně pozbyl matrici do mlýnku, můžete později u soudu žádat satisfakci ve výši ONÉ hodnoty, která se z nejhlubšího jádra vaší duše přímo vázala k předmětu, čímž ten tvořil nyní již materiální základ vašeho rodinného pokladu, nabytého dědictvím?

PS: Přece nevyčíslitelnou hodnotu lze vždy vyčíslit.

Zjentek Original ;)

Nejlepší odpověď
ivzez

Já bych nejspíš mluvila o užitné hodnotě.

Starožitník by nebyl pomýlený, protože je třeba rozlišovat
historickou, uměleckou, užitnou a třeba i citovou hodnotu.

(2)
Požadovat byste mohl, otázka je, co by soud přiznal.

Další odpovědi
Drap

Pokud máme jen matrici a nepoužíváme ji v mlýnku, pouze ji uchováváme jako památku na předka, tak zde můžeme hovořit o citové hodnotě. Citová hodnota může být u každého jedince jiná. Případné vyčíslení v nějaké měně by mohl určit při újmě pouze soud.

zjentek

Ad ivzez: takže „citová hodnota“?

ivzez

Pokud ji nepoužíváte, ano.
Pokud ji používáte, mohlo by jít o užitnou i citovou hodnotu.

zjentek

A může bejt ta citová hodnota nevyčíslitelná? Kolik to může bejt v převodu na Eura?