zjentek

Jak se správně nazývá deska do mlýnku na maso, neboli šajba?

Tak je to matrice, děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Znám jako šajba. Oěvřovala jsem ve Slovníku nespisovné češtiny.

Zde je kromě významu pro vysoce postaveného člověka, uvedené jako potřeba pro řemeslníky – kotouč, deska terč

Tento význam se uvádí od r. 1921.

Původ z německého Scheibe, tvar t/v .

Významy v odkazu,.

https://transla­te.google.cz/?hl=cs#v­iew=home&op=tran­slate&sl=auto&tl=cs&tex­t=Scheibe´

Současný název v pro šajbu – prodává se jako: děrovaná matrice, děrovaný kotouč, průtlačná deska apod. .

Z nabídky v obchodech, takže odkaz by se dal brát jako reklama.

Další odpovědi
cochee

Terminologie zjevně není sjednocena. Našel jsem: děrovaný řezný kotouč, mlecí sítko, řezná deska aj. Myslím, že šajba je nejkratší a nejlepší označení, akorát nevím, jestli se používá ve všech českých nářečích, nebo je tomu slovu aspoň rozuměno 🙂

dust8

Matrice. Není zač. ;)

Kepler

Mlecí deska (destička) https://www.az­z.cz/s/mleci+des­ky+k+mlynku/