Avatar uživatele
Pokročilý

Jak se správně křižovat a proč zrovna tak?

Zajímalo by mne, jak se křesťané křižují, zda při křižování kde ruka shora dolů a pak doleva či doprava? A má význam jaká je to strana?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Je to rozsáhlé povídání, pročtěte si článek v odkazu a dovíte se víc.
http://www.x-p.cz/…

Znamení kříže (aneb proč se orthodoxní a latinští křesťané křižují rozdílně?)

CItuji:
"Původní křižování je to, kteří používají pravoslavní., tedy ruka jde doleva. Je to způsob starobylý, který je součástí svaté Trojice, která má spasitelnou moc.
Spojení tří prstů jako by v jeden znamená víru v trojjediného Boha; pohyb ruky shora od čela dolů k hrudi (nebo níže) zobrazuje zrození Syna Božího z Otce a Jeho sestoupení dolů na zemi; pohyb zprava nalevo značí, vítězství Božského Spasitele Ježíše Krista, kterého pravice představuje („…sedí na pravici Otce…“ pravice je biblický pojem o Bohu, vyjadřuje Jeho sílu, moc, vítězství), na Kříži nad ďáblem, jenž se představuje levou stranou, tímto pohybem zvěstujeme vítězství Boží pravice nad levicí satanovou.

Proč se latinská církev křižuje obráceně?

Poté, co se na přelomu prvého a druhého tisíciletí jedna z místních církví – církev římská – odloučila od svatého společenství Církve Kristovy, jednou z prvních novot, které byly po rozkolu zavedeny, bylo otočení znamení Kříže (při žehnání)! Proto se dodnes římští katolíci přežehnávají obráceně (tedy místo z pravé strany na levou – jak to činí dodnes pravoslavní a jak to celé prvé tisíciletí činili i křesťané západní – se římští katolíci přežehnávají naopak – z levé strany na pravou.) "
Doplňuji:
Přepsala jsem se - původní křižování - ruka šla na pravou stranu, nikoliv na levou.

Víc diskuse

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Hlavně to nepřeháněj, ať se neukřižuješ.


Avatar uživatele
Bronzový

Podílet se na falešném náboženství, ať už má jakoukoli podobu, vyvolává Boží nelibost. Bohoslužba může zahrnovat zvyklosti, jako je křižování, a očekává se, že se účastníci připojí k modlitbě, kterou pronáší kněz nebo kazatel. Modlitby a jiné náboženské úkony, jež odporují biblickému učení, mohou být součástí také náboženských svatebních obřadů, které se konají v kostele nebo někde jinde. Jestliže se křesťan ocitne ve společnosti lidí, kteří se všichni účastní nějakého nepřijatelného náboženského aktu, může být pro něj obtížné odolat nátlaku, aby dělal totéž co oni. Vystavit se takovému tlaku by opravdu nebylo moudré.

Zdroj: http://wol.jw.org/cs/wol/d/r29 /lp-b/2002366?q=k%C5%99i%C5%BE ov%C3%A1n%C3%AD+se&p=par


Avatar uživatele

Nezáleží ani tak na způsobu provádění , ale hlavně na tom, jaké máš při tom myšlenky.Např. chlap vejde do kostela, křižuje se , ale myslí při tom na to, jak se dnes ožere v hospodě.To nemá smysl.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5285
Zlatý Drap 3400
Zlatý led 2383
Zlatý Kepler 2317
Zlatý marci1 1833
Zlatý ivzez 1408
Zlatý quentos 1300
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý mosoj 1001
Zlatý zjentek 964

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.