Lul

Jak se správně křižovat a proč zrovna tak?

Zajímalo by mne, jak se křesťané křižují, zda při křižování kde ruka shora dolů a pak doleva či doprava? A má význam jaká je to strana?

Nejlepší odpověď
annas

Je to rozsáhlé povídání, pročtěte si článek v odkazu a dovíte se víc.
http://www.x-p.cz/2012/04/­03/znameni-krize-aneb-proc-se-orthodoxni-a-latinsti-krestane-krizuji-rozdilne/

Znamení kříže (aneb proč se orthodoxní a latinští křesťané křižují rozdílně?)

CItuji:
"Původní křižování je to, kteří používají pravoslavní., tedy ruka jde doleva. Je to způsob starobylý, který je součástí svaté Trojice, která má spasitelnou moc.
Spojení tří prstů jako by v jeden znamená víru v trojjediného Boha; pohyb ruky shora od čela dolů k hrudi (nebo níže) zobrazuje zrození Syna Božího z Otce a Jeho sestoupení dolů na zemi; pohyb zprava nalevo značí, vítězství Božského Spasitele Ježíše Krista, kterého pravice představuje („…sedí na pravici Otce…“ pravice je biblický pojem o Bohu, vyjadřuje Jeho sílu, moc, vítězství), na Kříži nad ďáblem, jenž se představuje levou stranou, tímto pohybem zvěstujeme vítězství Boží pravice nad levicí satanovou.

Proč se latinská církev křižuje obráceně?

Poté, co se na přelomu prvého a druhého tisíciletí jedna z místních církví – církev římská – odloučila od svatého společenství Církve Kristovy, jednou z prvních novot, které byly po rozkolu zavedeny, bylo otočení znamení Kříže (při žehnání)! Proto se dodnes římští katolíci přežehnávají obráceně (tedy místo z pravé strany na levou – jak to činí dodnes pravoslavní a jak to celé prvé tisíciletí činili i křesťané západní – se římští katolíci přežehnávají naopak – z levé strany na pravou.) "
Doplňuji:
Přepsala jsem se – původní křižování – ruka šla na pravou stranu, nikoliv na levou.

Víc diskuse

Další odpovědi
bolak

Hlavně to nepřeháněj, ať se neukřižuješ.

Roman71

Podílet se na falešném náboženství, ať už má jakoukoli podobu, vyvolává Boží nelibost. Bohoslužba může zahrnovat zvyklosti, jako je křižování, a očekává se, že se účastníci připojí k modlitbě, kterou pronáší kněz nebo kazatel. Modlitby a jiné náboženské úkony, jež odporují biblickému učení, mohou být součástí také náboženských svatebních obřadů, které se konají v kostele nebo někde jinde. Jestliže se křesťan ocitne ve společnosti lidí, kteří se všichni účastní nějakého nepřijatelného náboženského aktu, může být pro něj obtížné odolat nátlaku, aby dělal totéž co oni. Vystavit se takovému tlaku by opravdu nebylo moudré.

Zdroj: http://wol.jw­.org/cs/wol/d/r­29/lp-b/2002366?q=k­%C5%99i%C5%BE­ov%C3%A1n%C3%AD+se&p=par

anonym

Nezáleží ani tak na způsobu provádění , ale hlavně na tom, jaké máš při tom myšlenky.Např. chlap vejde do kostela, křižuje se , ale myslí při tom na to, jak se dnes ožere v hospodě.To nemá smysl.

philip2

Nahlíženo orthodoxně, je rozdíl mezi žehnáním znamení Svatého Kříže a přežehnáváním se znamením Svatého Kříže. Ano, v katholické církvi latinského obřadu jest rovnítko mezi žehnáním a přežehnáváním se a vymizel starobylý obyčej konati žehnání a přežehnávání se dvěma prsty, ukazováčkem a prostředníčkem, pravé ruky, při čemž palec, malíček a prsteníček jsou spjaty na znamení Nejsvětější Trojice.

Jinak všecky Církve striktně rozlišují žehnání znamením Svatého Kříže a přežehnávání se znamením Svatého Kříže: žehnám-li, má pravá ruka se ocitne nejprve ve výši mé hlavy, poté břicha, následně levého a na konec pravého ramene. Přežehnávávám-li se, to jest, žehnání přijímám, pak předávané požehnání zrcadlově obracím, tj. dotknu se nejprve čela, následně břicha, poté pravého a na konec levého ramene.

Rozdílné gesto pravé ruky při žehnání a přežehnávání se, totiž, že při přežehnávání se se nepřežehnává dvěma prsty, ale třemi prsty (palec, ukazováček a prostředníček) sepjatými na znamení Nejsvětější Trojice, pochází z reforem Ruské pravoslavné církve patriarchou Nikonem v letech 1666 – 1667, odtud se rozšířilo do celého pravoslaví (včetně orthodoxních církví západního rithu), a tak jediná církev, která provádí přežehnávání se původním (orthodoxním) způsobem, je Ruská pravoslavná církev starého obřadu (staroobryadnici, starověrci). Zajímavé, že změnu způsobu přežehnávání se u nás vidí, ale u sebe ne, vzpomněl jsem si na to podobenství o trámu a třísce.

Z pohledu orthodoxní Tradice je samotné přežehnání se znamením kříže modlitbou, bez nutnosti vyslovovat slova In nomine Patris, et Filii, et Spiritui Sancti. Amen (v ime Otca i Syna i Ducha Svetago. Amin) – tomu odpovídá i rychlost přežehnávání se při božské lithurgii, celebrované podle byzantského rithu.