Avatar uživatele
Ponytail

Jak se spočítá počet blesků?

V souvislosti s bouřkami, které řádily, jsem zaznamenala informaci, že meteorologové napočítali 350 blesků za minutu, příp. 40 000 blesků celkem (nebo tak nějak). Napadá mě otázka, jak to spočítali?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? tom004, anonym před 3363 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
baghira

Není to kamera ale senzor detekující elektrické výboje (takže registruje i blesky, které nejsou vidět - třeba když šastne někde za rohem :) ).

Základní princip detekce spočívá v rozmístění jistého počtu detekčních čidel na příslušném území. V okamžiku bleskového výboje dochází k vyzařování el.mag. záření, které jsou tato čidla schopna zachytit. Čidla určí směr, ve kterém došlo k výboji, nebo dobu zachycení signálu synchronizovanou pomoci GPS. Některá čidla umožňují dokonce kombinaci těchto dvou metod. Informace z čidel jsou v reálném čase zasílány do centrálního zpracovatelského počítače, který je vyhodnotí a určí, zda šlo o blesk, a pokud ano, kde se vyskytl. Většinou je možno určit i typ blesku (CC nebo CG), polaritu a velikost el. proudu ve výboji.

http://elektrika.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tom004

Jenom dodám,že kamera snímá vysokou rychlostí,ne 25 snímků/sec.,ale několikanásobně vyšší.Potom,při promítání normální rychlostí,se dají blesky spočítat.Dnes jsou,ale kamery napojeny přímo na počítač,a vhodný program dokáže takovéto informace získat,a nejenom počet blesků,ale,i mnoho dalších potřebných dat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

kamerou se nasnímá bouřka.
počítač potom spočítá nasnímané blesky (kdysi se to robilo ručně (očně).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
KdoSiOdJinud

baghira má pravdu, jde o snímače elektromagnetických pulzů, které vznikají při každém elektrickém výboji, podle jisté charakteristiky lze par rozeznat blesky například od radiových vysílačů apd. Výhoda těchto snímačů je jak je psáno v odhalení i blesků, které nedosáhnou na zem a odehrávají se pouze v atm. Blesky které jsme touto metodou schopni rozeznat jsou CG+, CG-, CC (vzduch země kladný, vzduch země záporný, vzduch vzduch) :-)

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí