dust8

Jak se spisovně a oficiálně říká osobě, které se jinak říká „ležák“ tzv. ta která už jenom leží či téměř pořád leží?

Nějaké pokud možno jedno slovo, které by nebylo tak ironické a zároveň spisovné a etické.

Nic ve stylu: Osoba dlouhodobě upoutané na lůžko

Prostě jedno slovo?

Nejlepší odpověď
annas

Ležák je slovo spisovné, , používá se významu pro člověka, který nic nedělá. , jen se povaluje, ted lenoch.

Stejně zboží, které se nekupuje j slangově ležák. Známé je pivo ležák stejně jako polehlé obilí.

https://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=ležák&whe­re=hesla&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

--

Jinak pro člověka, který je imobilní, člověk neschopný pohybu, se používá nespisové ležák. SNČ

Jinak je to nemocný ležící člověk, člověk upoutaný na lůžko, .

Další odpovědi
Kepler

V nemocnici tomu říkají ležící pacient.