Tuřín

Jak se snižuje podíl ve firmě při vydání dalších akcií?

Měla bych otázku ke koupi akcií. Dejme tomu, že začínající firma vydá 1000 akcií. Vy si koupíte jednu. V podstatě tak vlastníte jednu tisicinu firmy. Ale je běžné, že firmy vydávají další emise akcií. Tím se ale vlastně váš vlastnický podíl ve firmě zmenšuje a jste tak „odírán“? Jak je toto řešeno? Je ztráta vlastníkům původních akcií nějak kompenzována nebo je to prostě riziko investování? Děkuji.

Odpovědi
Pepa25

Je to řešeno přednostním právem stávajících akcionářů na úpis dalších nových akcií. V českém právu viz §§ 484 – 490 zákona o obchodních korporacích.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.