Lamalam

Jak se skloňuje název řeky Vlára?

Domnívala jsem se, že podstané jméno Vlára se skloňuje podle vzoru žena. Proč se tedy obec jmenuje Bohuslavice nad Vláří, nikoliv Bohuslavice nad Vlárou.
Doplňuji:
Annas opět nezklamala, děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Dnes Vlára jako žena. Dříve to bylo jinak, to se projevilo v tvaru u názvu obcí.

Určitě název řeky souvisí s historickou češtinou. V ní existovalo tzv. skloňování podstatných jmen kmenové, nikoliv rodové. V době přechodu k rodovému skloňování došlo ke změně tvarů a přesunu k jiným vzorům.

Podle vývoje jazyka to vypadá, , že existoval původní název ta Vláří jako ta paní, ta pradlí jako ta paní atd. Vzor paní zanikl. Některá slova přešla ke vzoru píseň – varianta Vlář, nebo se změnila a zařadila ke vzoru žena. Např. pradlí = pradlena, Vláří (Vlář) = Vlára.

Podle vývoje českého jazyka a historické mluvnice.

Další odpovědi
Emefej

To je zajímavé, často jsem služebně jezdil do Vlárských strojíren a této jazykové zvláštnosti jsem si nikdy nevšiml.

anonym

ve staročeštině si mykají
Doplňuji:
(Vašků Havlů)