Posspi

Jak se seznámit na střední škole? Jak si ji užít co nejvíc?

Čau všichni!
Za 3 dny nastupuji do prváku na střední a mám z toho trochu obavy. Mám strach, že ve třídě budou takoví Ti frajírci, kteří mluví sprostě, alkohol jim dělá moc dobře a sem tam si na záchodech zapálí..tak přesně takový já nejsem. Alkohol ani nezkouším, jediné, co jsem měl, tak bylo pár druhů piv a to jsem si jenom lokl, cigarety, kuřáky a celkově tabák naprosto nenávidím a kouřit nikdy nebudu, no a sprostě mluvím jenom tehdy, když jsem opravdu naštvaný, nebo zkrátka ve špatné náladě..ale fakt nejsem ten typ, který by se s ostatními kluky bavil ve stylu"Čeest, po! Tak co, jak bylo včera? Po…mně se stala, tyjo, fakt kevsky dobrá věc. Normálně jsem tak vycházel z klubu a najednou jsem zahlédl takovou šézní d*vku, to byste p**o nevěřili!" A podobně..tohle fakt nesnáším. Nejhorší bude, že jestli ve třídě chytnu minimálně 1, nedejbože víc, kuřáků (alkoholiků), tak s tím nic nenadělám a budu to muset ty 4 roky vydržet..brrr… Dále mě pak zajímá, jak se seznámit, jak se dát s někým do řeči, jak poznat, že ten člověk má zájem..chtěl bych, abyste mi popřípadě poradili všechno, co by mi jak ten první den, tak i zbytek dnů, týdnů a měsíců, pomohlo. Jak vypadal Váš první den na střední škole? Plánovali jste něco dopředu? Já jenom to, že chci přijít co nejdřív, abych si nejenom mohl vybrat nějaké slušné místo, ale taky proto, abych už si mohl, jakožto jeden z prvních lidí ve třídě, vybírat příchozí, mně sympatické lidi. Pak jsem se Váš chtěl zeptat, kdyby jste se mohli vrátit o pár let zpět..co byste poradili svému starému, 16 letému já? Co byste udělali jinak, popřípadě změnili? Chci, aby ten první den byl fakt v pohodě a nenastaly žádné problémy. Dále jsem se chtěl zeptat, jak se stát tím právoplatným členem třídy, kterého by každý respektoval, se kterým by se každý bavil a nepřehlídnul ho, jako tomu bylo na základní škole.. Tam jsem celé dny jenom proseděl v lavici nebo prostál na chodbě s mobilem a čekal, až ten poslední rok skončí, abych mohl začít nanovo, s čístým štítem a novou identitou..Proto mě zajímá, jak zase nespadnout do této situace. Je mi naprosto jasné, že ten první den budou vyjukaní všichni a že všichni budou mlčet, každopádně já bych chtěl být ten, co to změní, využít situace…miluju plánování, předvídání a představování si situací, které by mohly nastat a popřípadě už vědět, jak postupovat..chci být zkrátka vždycky minimálně o krok napřed. To, co je nejdůležitější, je samozřejmě být sám sebou, protože přetvářky nedělají dobrotu a stejně se časem odhalí, kdo skutečně jaký je a kdo je krysa. Děkuji všem, kteří jste to dočetli až sem, vážím si toho a věřím, že se se mnou tedy o nějaké ty rady podělíte, popřípadě popíšete svůj první den na střední. Základka nebyla nic moc a já bych to chtěl tímto změnit..chtěl bych vědět, jak se zkrátka zařadit do kolektivu a nebýt ten, se kterým se nikdo nebaví, který je na odstřel..

Děkuji mockrát všem:) Říká se, že ta nejlepší léta jsou právě na střední..pomůžete mi s tím, jak si je užít co nejlépe?

Nejlepší odpověď
Gestas

Co je to za školu? Pokud gymnázium, tak tam je takových frajírků méně a jsou o dost krotčejší.
Můj první den na střední byl celkem fajn, zjistil jsem, že je tam víc normálních, inteligentních lidí a míň namachrovaných blbečků.
Ale zase si nedělej iluze, že na gymplu se nepije, nekouří a nehulí.

Další odpovědi
anonym

Co si já pamatuju, tak prvák celkem šel. Pamatuju si, že tam byli o dost lepší lidi než na základce. Více rozumnější a klidnější. Ale alkoholici, huliči a kuřáci jsou všude, i já je měl ve třídě. Byl jsem na maturitním oboru. Podle mě je to všude na stejně, pravidlo, že na gymplu jsou jen chytré a umírněné děcka dávno neplatí. Naopak nedávno jsem četl, že nejvíce alkoholiků je právě na gymplu. Je to tím, že se dnes na něj dostane mnohem víc lidí. V každém případě by ses neměl nutit do toho co nechceš, alkoholu a cigaretám se vyhni i hlavně proto že na to nemáš věk. Proto abys zapadl nemusíš dělat frajírka a dělat to co oni, jen abys byl oblíbený. Bud to tě příjmou takového jaký jsi nebo je pošli k šípku. Já jsem měl třídu, ve které byli zastoupeni snad všechny typy. Klasičtí frajírci, pohodáři, baviči i šprti. Ale jako kolektiv jsme si celkem sedli, i když velcí kamarádi z nás taky nebyli.Tvůj zájem zapadnout a celý se změnit plně chápu, na základce jsem sám zažíval spíše peklo, byl jsem ten s kým se nikdo moc nebavil a když jsem viděl mé spolužáky, tak jsem byl za to i rád. Na střední škole se to částečně změnilo, záleží prostě jaké lidi tam chytneš, ale nejen můj názor ale i názor co slýchávám od lidí je takový, že střední škola je mnohem lepší než základka. Být tebou na všechny se prostě vykašlu a jsem sám sebou, nepřetvářím se a s lidmi se bavím normálně, však ti dobří si tě najdou sami. Rozhodně bych se nenechal ovlivnovat, pamatuju si, že zrovna ve třídě jsme měli takového blbečka, co rád vypil a zahulil, předváděl se při každé příležitosti, na školu kašlal, rušil v hodinách a pravidla mu byly ukradené, bohužel ten mou třídu celou zkazil, a do druháku nás prošlo jen pár, protože se jím nechali ostatní ovlivnit a začali ho napodobovat. Doporučuji ti abys nic takového nedělal a s takovýma lidma se bavil spíše formálně a myslel především na svou budoucnost. Na kamarády máš celý život ale na studium jen pár let. Chlastat a kouřit můžeš od 18-ti až klidně do 120-ti. Ale úspěšnost tvého studia ti může ovlivnit život. Co se týče těch sprostých slov bych nějak neřešil. Klejou stejně všichni a kdo říká že ne, je v soukromí sprostější než dlaždič. Podle toho bych lidi nesoudil, však je to jejich vizitka když budou mluvit sprostě ve třídě, ne tvoje. Taková malá rada na závěr. Pamatuj si, že celkem důležitý je první dojem, protože lidi si o tobě udělají obrázek během několika sekund, od momentu co tě prvně spatří. Proto jak sám sebe představíš, takový už budeš zbylé roky.

MonkeyKing

Kdybych se mohl vrátit, tak bych se víc učil a pořádně bych se soustředil na všechny předměty (v životě se opravdu vše hodí!)

Nesnaš se zalíbit, buď sám sebou, sám jsem to udělal a nelituju. Jediného čeho lituju, je opravdu, že jsem se měl více a pořádněji učit.

klumprt

Já bych se chytil tohoto:

„…miluju plánování, předvídání a představování si situací, které by mohly nastat a popřípadě už vědět, jak postupovat..chci být zkrátka vždycky minimálně o krok napřed.“

Plánování je důležité a prospěšné tam, kde máš dostatek informací o tom, co tě čeká. V případě vstupu do nové třídy, absolutně nevíš, jak kolektiv to bude. Zpravidla se utvoří nějaké party různého charakteru (šprti, flákači, krasavice, nerdi…), ale nikdo z vás nedokáže s jistotou odhadnout v jaké partě bude. Myslím, že každá třída je jiná a i party např. šprtů jsou v každé třídě jiné.
Zkrátka ta třída se namíchá nějakým způsobem, který nelze předvídat.
Tak neplánuj, buď sám sebou. Nech to plynout, ono to nějak vykrystalizuje.

Kepler

Souhlas s kolegou, střední škola je široký pojem a taky záleží do jaké „třídy“ se trefíš. Pamatuj, že jakákoliv škola je od toho, abys ses něco naučil, nic a nikdo to v budoucnu už nedá. Užívat si můžeš o prázdninách. Při nástupu na gympl jsem to bral jako dobrodružství, ale na konci jsem úspěšně odmaturoval a zvládl i VŠ.

ivzez

Tak hlavně, že jsi nám tu zopakoval, co nesnášíš.
Ty „příklady“ sis mohl odpustit, nějakou představu
o tom, jak se někteří mladí vyjadřují, máme.

Tady se z toho až tak nestřílí, ale v novém kolektivu
bych si na to na tvém místě dala pozor. Nejen kvůli
výrazům samotným, ale hlavně kvůli tomu, že nebývá
moc dobré se hned na začátku vůči někomu vymezit.

Možná se ti to bude zdát nepravděpodobné, ale co když
za nějakou dobu zjistíš, že někdo z těch, které jsi právě odsoudil,
je člověk, na kterého se můžeš spolehnout více, než na někoho,
kdo se vyjadřuje „učesaně“?

Některé věci je lepší neplánovat, sledovat, jak přicházejí,
a zapojovat se postupně jenom do toho, co ti bude vyhovovat.

Neexistují „univerzální“ rady nebo pravidla, jak si vybírat lidi.
Dokud s nimi nestrávíš nějaký čas a nepromluvíš s nimi (víckrát!),
nezjistíš, jací jsou.

Pokusíš-li se něco změnit hned první den, aniž bys své spolužáky blíže
poznal, spíše je od sebe odeženeš. (Budeš působit nepřirozeně a strojeně.)

Dej tomu čas a zkraje spíše pozoruj.

zett

Já jsem teď vyšla devítku a jdu na učiliště. Musím říct že mám spoustu podobných otázek a nejistoty ale to je úplně normální, každý se ze začátku trochu bojí navíc výhoda je že nebudeš jediný koho tam nebudeš znát i ostatní budou tak jen koukat a vůbec nevědět která bije, budou ze všeho překvapení, všechno pro ně bude nový. Moje osobní zkušenost je taková že já jsem za celou ZŠ měla dvě třídy. Na prvním stupni jednu třídu a na druhém stupni novou (kvůli rozdělení kdo půjde na gympl a kdo ve škole zůstane a bude v ní studovat dál). Nuže, v obouch třídách to nebylo moc růžové zvláště hlavně ta na druhém stupni se moc nevyvedla. Na druhém stupni byla moje třída rozdělena na typické frajírky či frajerky a šprty. Žádní nějací pohodáři prostě fajn lidi tam nikdo takový nebyl. A to je hrozná kombinace když se sejdou tyto dva typy lidí, namachrovanci nebo šprti. Já jsem prostě pohodář, nikomu nenadává, nesměje se, moje rodina a já prostě žijeme skromně a na spoustu věcí třeba nemáme peníze. Nikdo podobný mě, se kterým bych si tam nějakým způsobem sedla, nikdo takový tam nebyl. Moje třída byla jedna velká banda namachrovaných kteří rádi někomu škodili. V mé třídě panovalo a co většinou s oblibou dělali bylo, posmívání se, urážení, dělit na kdo má lepší mobil a kdo horší, strkat, fotit si tajně žáky, zavírání do skříněk, dělit na kdo je dobrý ve sportu a kdo špatný, posmívat se tomu kdo má malé prsa a kdo naopak zase velké, urážení za malou výšku a typ postavy – je hubená, je tlustá, nejde jí matika cha cha cha… A tak podobně. Učitelé totálně neschopní a nic s tím nedělali ba naopak ti sami někdy žáky rádi uráželi a zastání nikde, prostě spolehnout se jen na sebe. Nějak to přežít a nezbláznit se z toho. Co tím chci říct zkrátka ve škole jsem nebyla oblíbená ale out. V podstatě neviditelná osoba. Proto doufám že teď ta škola a třída a nový kolektiv bude lepší a nebude takový jako na základce. Pevně doufám že i ty budeš mít dobrou třídu protože jak jsem pochopila z tvého psaní asi si ve škole nebyl moc oblíbený. Zkus být sám sebou a na ostatní zlý lidi kašlat a ignorovat je, to nejvíc na lidi zabírá nebo spíše štve, ignorovat je. Přeji hodně štěstí v budoucnu. Good luck.