Jak se sčítá hluk ventilátorů ?

Budu mít v PC skříni 4 ventilátory, každý z nich má hluk cca 25 až 35 decibel. Ten hluk se bude aritmeticky sčítat, tedy, že mě bude bedna řvát přes 100 decibel nebo bude nejvyšší hodnota hluku celé skříně 35 decibel ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Má to svá pravidla a bude se to sčítat logaritmicky tedy ne aritmeticky.

Pokud je spektrální složení hluku zhruba stejné, tak se hlasitost „sčítá“, ale pozor: decibely udávají logaritmy. Takže hluk 100 dB „+“ 100 dB je „2ד hluk
100 dB, a protože log 2 = 0,3, tak dvojnásobný hluk je o 0,3 B = 3 dB víc. Tedy 100 dB „+“ 100 dB = 103 dB. Stejně tak dva zdroje hluku 60 dB dají dohromady 63 dB apod