škubánek

Jak se rozmnožujou obojživelníci ? díky :)

Nejlepší odpověď
Lucijej

Obojživelníci jsou gonochoristé s nepřímým ontogenetickým vývojem. K oplození vajíček spermiemi dochází při páření ve vodě. Způsob oplození vajíček však není u obojživelníků jednotný. U většiny druhů ocasatých obojživelníků dochází vnitřnímu oplození. Žáby mají až na nepatrné výjimky oplození vnější. Některé druhy ocasatých obojživelníků jsou vejcoživorodí (= ovoviviparní) nebo živorodí (= viviparní).
o Vejcoživorodost (= ovoviviparie) je způsob ontogenetického vývoje, při kterém je oplozené vajíčko bohaté na žloutek zadržené ve vývodech pohlavních orgánů samice až do dokončení vývoje embrya. Vajíčka z těla uvolňována v okamžiku, kdy zárodek je již dostatečně vyvinutý pro samostatný vývoj.
o Živorodost (= viviparie) je způsob ontogenetického vývoje, při kterém se oplozené vajíčko vyvíjí v těle samice až do stadia dospělého jedince schopného samostatné existence. V případě živorodých obojživelníků celý larvální vývoj probíhá v těle samice. Od samice také zárodky a larvy obojživelníků různým způsobem přijímají živiny.

Další odpovědi
hanulka11

Obojživelníci jsou gonochoristé s nepřímým ontogenetickým vývojem. K oplození vajíček spermiemi dochází při páření ve vodě. Způsob oplození vajíček však není u obojživelníků jednotný. U většiny druhů ocasatých obojživelníků dochází vnitřnímu oplození. Žáby mají až na nepatrné výjimky oplození vnější. Některé druhy ocasatých obojživelníků jsou vejcoživorodí (= ovoviviparní) nebo živorodí (= viviparní).
o Vejcoživorodost (= ovoviviparie) je způsob ontogenetického vývoje, při kterém je oplozené vajíčko bohaté na žloutek zadržené ve vývodech pohlavních orgánů samice až do dokončení vývoje embrya. Vajíčka z těla uvolňována v okamžiku, kdy zárodek je již dostatečně vyvinutý pro samostatný vývoj.
o Živorodost (= viviparie) je způsob ontogenetického vývoje, při kterém se oplozené vajíčko vyvíjí v těle samice až do stadia dospělého jedince schopného samostatné existence. V případě živorodých obojživelníků celý larvální vývoj probíhá v těle samice. Od samice také zárodky a larvy obojživelníků různým způsobem přijímají živiny

dál v odkazu

Zdroj: http://giobio­.ic.cz/dok/ram_­nemoc/obojzivel­nici.pdf