Avatar uživatele
mosoj

Jak se rozmnožuje banánovník ?

Dokáže to i bez pomoci člověka ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? dudu, johana 56, Tryphena před 4205 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Dokáže. Měla jsem banánovník. Správně má vyrůst, vykvést, odplodit, vyhnat nové sazeničky a ten odplozený uhynout. Návod mi přišel s tím, že by to vše měl stihnout za dva nebo tři roky.
Ten můj to vzal zkrátka – rostl sedm let, nevykvetl, nic nevyhnal a uhynul. Tak nevím, buď jsem tak zatraceně dobrá, nebo spíš nemožná pěstitelka banánovníků. Normálně v přírodě to banánovník dělá bez péče zahradníka a roste kupodivu bez problémů. Poznala jsem to na vlastní oči v Africe, kde se akorát čas od času odklidily uschlé zbytky listů a „kmene“, aby nevadily rostlině v přístupu světla a vody. Jinak banánovník rostl velice spokojeně.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dudu

Banánovník pěstuji už řadu let a využívám mateční rostlinu, která pravděpodobně patří do skupiny:
trpasličí banánovník vhodný k pěstování v bytech se zajímavě zbarvenými listy. V dospělosti dosahuje max. 1,5 m výšky. Horní strana listů je světle zelená s ohraničenými tmavě zelenými skvrnamí, Spodní strana je zbarvena do červena.
Banánovník není strom ani keř, nýbrž lodyha, která v příznivých podmínkách vykvete a zarodí cca po čtyřech létech a pak uhyne. Mezitím vytvřáří odnože, které lze celkem snadno oddělit od matky a využít pro další pěstování. Mně se zatím pouze jednou zadařilo sklidit úrodu asi sedmi banánů, byly sice menší, ale šťavnaté a velmi chutné. V současnosti opečovávám v bytovce – na komodě v ložnici pouze jeden exemplář a přátelům se chlubím faktem, že patřím do menší skupiny občanů, kteří v našem zeměpisném pásmu spím pod banánovníkem.

Doplňuji:
Banánovník se nerozmnožuje semeny a je záhadou, jak se vlastně rozšířil po celé matičce Zemi. Dokonce existuje názor, že jde o rostlinu z jiného světa, kterou sem dopravili a rozmnožili mimozemšťané s cílem pomoci nasytit zdejší lidskou populaci?!

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek