mosoj

Jak se rozmnožuje banánovník ?

Dokáže to i bez pomoci člověka ?

Nejlepší odpověď
anonym

Dokáže. Měla jsem banánovník. Správně má vyrůst, vykvést, odplodit, vyhnat nové sazeničky a ten odplozený uhynout. Návod mi přišel s tím, že by to vše měl stihnout za dva nebo tři roky.
Ten můj to vzal zkrátka – rostl sedm let, nevykvetl, nic nevyhnal a uhynul. Tak nevím, buď jsem tak zatraceně dobrá, nebo spíš nemožná pěstitelka banánovníků. Normálně v přírodě to banánovník dělá bez péče zahradníka a roste kupodivu bez problémů. Poznala jsem to na vlastní oči v Africe, kde se akorát čas od času odklidily uschlé zbytky listů a „kmene“, aby nevadily rostlině v přístupu světla a vody. Jinak banánovník rostl velice spokojeně.

Další odpovědi
dudu

Banánovník pěstuji už řadu let a využívám mateční rostlinu, která pravděpodobně patří do skupiny:
trpasličí banánovník vhodný k pěstování v bytech se zajímavě zbarvenými listy. V dospělosti dosahuje max. 1,5 m výšky. Horní strana listů je světle zelená s ohraničenými tmavě zelenými skvrnamí, Spodní strana je zbarvena do červena.
Banánovník není strom ani keř, nýbrž lodyha, která v příznivých podmínkách vykvete a zarodí cca po čtyřech létech a pak uhyne. Mezitím vytvřáří odnože, které lze celkem snadno oddělit od matky a využít pro další pěstování. Mně se zatím pouze jednou zadařilo sklidit úrodu asi sedmi banánů, byly sice menší, ale šťavnaté a velmi chutné. V současnosti opečovávám v bytovce – na komodě v ložnici pouze jeden exemplář a přátelům se chlubím faktem, že patřím do menší skupiny občanů, kteří v našem zeměpisném pásmu spím pod banánovníkem.

Doplňuji:
Banánovník se nerozmnožuje semeny a je záhadou, jak se vlastně rozšířil po celé matičce Zemi. Dokonce existuje názor, že jde o rostlinu z jiného světa, kterou sem dopravili a rozmnožili mimozemšťané s cílem pomoci nasytit zdejší lidskou populaci?!