Avatar uživatele
Registrovaný

Jak se Římané vypořádávali se sílícínm tlakem Germánských kmenů?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ke konci 2.st. přnl. Germáni pronikli na území Římské říše.

V pol. 1.st.přnl. s nimi bojoval např. Caesar na Rýnu.

Už za císaře Augusta germánské kmeny napadali Galii a tlačili se stále dál, což vyvrcholilo v 9.n.l. bitvou v Teutoburském lese (někde mezi řekami Emže a Vezera- Německo), kde Římané utrpěli velikou porážku. V čele Germánů – Arminius. Skončil tak mýtus o jejich neporazitelnosti, Římané ztratili velkou část své armády (3 legie) a uvědomili si, že nemají sílu na další expanzi. Germáni tak nepodlehli romanizaci jako jiné národy. Římané postavili systém opevnění podél Rýna a Dunaje.

V druhé polovině 2.st. – Markomanské války, v čele Říma Marcus Aurelius, Markomani pronikli až na sev. Itálie, protiofenzíva Římanů až na Slovensko.

V 2.pol. 4.st. (v době stěhování národů) Theodosius I. čelil útokům Germánů – dali se do pohybu pod tlakem kočovných Hunů (z Asie); germánské kmeny se pak usazovali na území říše jako tzv. foederati (spojenci).

Různé kmeny uvnitř Germánů byli Římany utiskováni a tak se spojili a vzbouřili se. Proti nim vytáhl císař Valens, ale roku 378 nepřežil porážku u Hadrianopole a podlehl Vizigótům.

Po rozpadu Římské říše (395) byla tlaku Germánů vystavena hlavně Západořímská říše, kde Germáni získávali stále větší samostatnost a zakládali si vlastní království na území ZŘŘ (na S Afriky –Vandalové, Vizigóti v JZ Galii). Velké nebezpečí představovali zejména Vizigóti – 410 dobyli Řím (vůdce Alarich).

455 – germánský kmen Vandalů pod vedením Geiserichovým vyplenil Řím.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Bojovali proti nim.
Bitva v Teutoburském lese, resp. bitva v Teutoburském pralese, (9 n. l.) byla střetnutí mezi římskými vojsky vedenými Publiem Quinctiliem Varem a germánskými kmeny vedenými náčelníkem Cherusků Arminiem. Bitva představuje jednu z největších a nejdrtivějších římských porážek v historii. Zanikly během ní tři římské legie (Legio XVII, Legio XVIII a Legio XIX) a padl správce provincie Germánie. Důsledkem bitvy bylo postupné stanovení Rýna jakožto hranice mezi římskou říší a Germánií.

http://web.libimseti.cz/…
Doplňuji:
Popelko, včera jste uvedla chybnou odpověď, dnes ji opravila až po vložení mé odpovědi.
Můžete svou odpověď změnit, na to máte právo, ale domnívám se, že jste svou chybnou odpověď měla nechat a doplnit ji o správnou. Jde o to, že mě zase někdo nařkne, že jsem od Vás kopírovala. Neví totiž, co bylo uvedeno ve Vaší odpovědi. Odpovídala jste jako první.

Zdroj: http://scienceworld.cz/histori e/hledani-teutoburskeho-lesa-3 707


Avatar uživatele

Naprosto souhlasím s ANNAS a s 1POPELKOU1.Výborně!!! ZAJ-PO

Zdroj: znalosti

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

1popelka1

Dobře, příště nechám "špatnou" odpověď a ať mají žáci klidně špatné známky, možná je to poučí a začnou více používat mozek.

Avatar uživatele
Zlatý

1popelka1

Nebudu vás napadat ani trestat nepoužitím palců při vašich dalších správných odpovědích (nejsme přece v mateřské školce), o tohle tu snad nejde,ne?

Ano, uvedla jsem nerelevantní odpověď a taky jsem ji dnes opravila. Zjistila jsem to už včera, ale nechtělo se mi správnost kontrolovat v zápiscích ze střední a v knížce, ráno jsem si napsala odpověď ve Wordu a zkopírovala sem, aniž bych zjišťovala, jestli někdo další na otázku odpověděl - včera se do odpovídání nikdo nehrnul, tak mě ani nenapadlo, že by dnes nebo v noci ano. Moje chyba!!!

Nebojte, o kopírování ode mě nemůže být řeč, u většiny svých odpovědí takového typu nevyužívám informace z Internetu. A vy hovoříte pouze o Teutoburském lese, já se snažila zachytit zásadní konflikty před i po.

A abych tedy vše uvedla na správnou míru a byly jste spokojené – včera jsem Germány uvedla jako příčinu zániku Římské říše (doslovně si to nepamatuji, něco ve smyslu, „jak se asi s nimi vypořádali, když římská říše zanikla a rozdělila se“).
A stojím si za tím, NEUVEDLA JSEM CHYBNOU ODPOVĚĎ, protože jedna z příčin jejího zániku byly právě dlouhotrvající války s Germány (zejména Vizigóty- západní Gótové) a pak samozřejmě mělo vliv stěhování národů… ale lekce z historie vám snad dávat nemusím, pokud to nevíte, určitě vše najdete na netu.

Vužila jsem toho, že nemám žádné body a upravila svou odpověď do konečné vyčerpávající podoby. Ale uvádím tu i mojí „opravu“, aby nedošlo k dalšímu napadání, že jsem si dovolila něco upravit.
Oprava : Už za císaře Augusta germánské kmeny napadali Galii a tlačili se stále dál, což vyvrcholilo v 9.n.l. bitvou v Teutoburském lese (někde mezi řekami Emže a Vezera), kde Římané utrpěli velikou porážku, skončil tak mýtus o jejich neporazitelnosti, Římané ztratili velkou část své armády a uvědomili si, že nemají sílu na další expanzi. Germáni tak nepodlehli romanizaci jako jiné národy.
V 2.pol. 4.st. (v době stěhování národů) Theodosius I. čelil útokům Germánů – dali se do pohybu pod tlakem kočovných Hunů (z Asie); germánské kmeny se pak usazovali na území říše jako tzv. foederati (spojenci).

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Popelko, já jsem Vás nenapadla, jen jsem vyslovila svůj názor. Jenže pochopte Vy mě, že nechci, abych se stala objektem dalšího útoku, že kopíruji odpověď, protože jsem v pořadí druhá.
Nechci se opravdu dohadovat, vím, že Vy své odpovědi vyhledáváte, že nejste "kopírující" typ. Věci se dají přece vysvětlit. Rozumný člověk pochopí.
Ale nezažila jste tolik útoků jen kvůli tomu, že jsem upozornila na profily, které bodují jednoho uživatele, ale neodpovídají.
Jste tady krátce, takže neznáte celkovou situaci. Nechci se obhajovat, ale časem možná sama pochopíte.
Došlo opravdu k nedorozumění, také si přesně Vaši odpověď nepamatuji, jen nějak tak, že po zániku Říše římské se už nemohlo bojovat s germány.
Pokud se domnívate, že i přes uvedené důvody byla moje reakce neadekvátní, promiňte.

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

popelko podle mého jste tam tu chybnou odpověď měla nechat a pak třeba dopsat,že po přečtení odpovědi od Annas,jste si svůj omyl uvědomila a blablabla. Takhle to teď vypadá,že Annas Vás papouškuje.....

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Popelko, vím, že Vaše první odpověď byla špatná. Opravila jste si ji. Na to máte právo. Nebudu na Vás útočit tak, jak jedna uživatelka stále napadá mě.
Ale nemám z toho příjemný pocit, i když jste napsala, že opravujete svou odpověď. Jenže jste odpověděla první, takže zase mně může někdo napadnout, že jsem od Vás kopírovala jál.
Stejná situace byla u roku 1968. Když jsem vkládala odpověď, měla jste asi jen 3 body.
Když jsem se později podívala, přibyly Vám další.
Je to Vaše věc, nikdo jiný si to zřejmě neuvědomil, ale jistým způsobem mně to vadí.

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

Sakra Annas, nemůžete psát v tu samou chvíli,kdy píši já!!!!Jak to teď vypadá????

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Kropítko, my se dost často spolu střetáváme. Vy reagujete ale rychleji než já.

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

to už od začátku,pamtujete Annas,to bylo,dvě stejné odpovědi v tu samou chvíli,ale myslím,že jsme to vypilovali do dokonalosti,už se tolik nepotkáváme....

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

Já to všechno vidím!!!!Pořád se tu něco takového děje,,,,,

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3926
Zlatý Drap 2395
Zlatý led 1693
Zlatý marci1 1320
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1192
Zlatý Kepler 991
Zlatý mosoj 866
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.