koník.

Jak se říká zákonu Oko za oko, zub za zub?

Zajímalo by mě, jak se tomuto říká. Jestli se nemýlím, tak to pochází z íránu a mělo by to být něco jako „šáhíra“, ale vůbec si tím nejsem jist. Děkuji

Nejlepší odpověď
Alesh

Zákon odplaty

Stejně jako ostatní zákoníky, i kniha smlouvy staví na základním právním principu své doby, tj. na zákonu odplaty (latinsky lex talionis, tzv. zákon „oko za oko, zub za zub“). Tento právní princip je velmi cenný a významný, neboť velmi jasně a zřetelně upravuje a omezuje mstu, která často šla dál než „oko za oko“ a žádala někdy za jednu smrt vyvraždění celé rodiny. Vůči starším zákoníkům (např. Chammurapiho) navíc přiznává právní subjektivitu každému svobodnému člověku, tedy nejen hlavě rodiny. Proto zatímco v (o cca 1000 let starším) Chammurapiho zákoníku najdeme zákon „zabije-li někdo někomu dceru, bude zabita za trest jeho vlastní dcera“, v Knize smlouvy najdeme přísnou aplikaci „život za život“, kde je trestán přímo samotný provinilec. V některých případech se můžeme setkat i s možnou finanční náhradou.

Samotný výraz „oko za oko, zub za zub“ pochází právě z Knihy smlouvy (Ex 21,24).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kni­ha_smlouvy

Další odpovědi
eLx

je to šaría..

venkovan

Transplantace?

Drap

Je to i ve Starém zákoně

WeeBear

Nás učili, že to bylo v Chammurapiho zákonu (stéle),..

dusanturek

Řekl bych, že z pohledu budhismu se jedná o karmu respektive princip karmy.