Jak se říká v železniční češtině „vozmistru“ ?!

Doplňuji:
.. a průvodčí?

Nejlepší odpověď
anonym

Já mu vždycky říkala koloťuk.
Doplňuji:
Štiplístek!

Další odpovědi
hanulka11

přesně je to tak našla jsem to ťuká do kol

Vozmistr
Vysvětlení:
Člověk, kterého lidé často vidí s kladívkem, kterak chodí kolem vlaku a „klepe do kol“.

Ve skutečnosti klepe do brzdných špalků a podle toho zjišťuje, jestli brzdy dobře fungují, nebo ne. Povolená brzda zazvoní, utažená jen zaklepe.

Je to dosti zodpovědná funkce, protože vozmistři rozhodují o tom, jestli vagon pojede nebo nepojede na vlaku.

Doplňuji:
http://www.zi­rafoviny.cz/mo­dules/lexikon/en­try.php?entry­ID=41

Drap

Průvodčímu se říká konduktér,
Pro Hanulku : Pro upřesnění :ťuká do kol i do brzdových dílů. Podle zvuku, jaký materiál při poklepu vydává, pozná zda díl nemá nějakou trhlinku, která mnohokrát ani vizuelní kontrolou je nezjistitelná

zl@tk@

vozmistr:

Kdo to je a co dělá? Vozmistr je pracovník, který provádí technické prohlídky vagonů a opravuje objevené poruchy.

Co je náplní jeho práce? Zkouší fungování brzdy a dalších důležitých zařízen vagonů a rozhoduje, zda je vlak schopný jízdy. Také doprovází vlaky při jízdách.

V jakém pracuje prostředí? Povolání je vykonáváno v prostředí nádraží a dep a je třeba počítat s hlučností, prašností a dalšími nečistotami.

S čím pracuje? Pracovními prostředky je hlavně ruční řemeslné nářadí a měřicí technika.

Jaký by měl být a co by měl znát? Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je vyučení, smysl pro techniku.
PRŮVODČÍ je součástí vlakové čety: Vlakvedoucí,stroj­vedoucí a průvodčí. U nákladních vlaků je ještě brzdař.