dust8

Jak se říká správně, vyslovuje něco, co zní jako „Elce pelce do krmelce“?

Nejlepší odpověď
annas

Znám tak, jak jste napsal, jen s předložkou u.

Elce pelce u krmelce. Také kotrmelce. – kniha pohádek od Petra Ebena.

https://www.trhknih­.cz/kniha/85fp08vi

Jde o dětské rozpočítadlo, v němž je zvýrazněná rytmická funkce.

Pelce . zřejmě z německého Pelz – výslovnost Pelc = kožich, houští.
Elce – zřejmě kvůli rytmu.

pekelec místo mezi kamny a zdí za pecí – takže v kožichu do pekelce, když byla pec studená.

krmelec – dřevěná „stavba“ v lese, kam se vkládalo v zimě krmivo pro zvěř.
K jeho návštěvě se hodí kožich, v houští zřejmě krmelec nestál.

Kortmelec – kotoul – zřejmě novější výraz, děti ty předchozí už neznají.

Další odpovědi
Edison

Elce, pelce, do pekelce