bolak

Jak se říká správně co do češtinu tomu, když se použije slovo „dnes“ ve větě tak, že tím není myšleno tento den…

…nýbrž „v dnešní době“? Má to taky ňákej vlastní termín?

Nejlepší odpověď
kapka

Řekla bych – metonymie

Další odpovědi
annas

Není to tak jednoduché. Význam slov:

Dnešní = 1. za přítomného dne. 2. nynější, přítomný, současný.
Dnes = 1. dnešního dne 2. v přítomné době.

Z pohledu etymologie, když se dostaneme až do prajazyka, mají obě slova stejný základ . Den význam – den a noc, tedy 24 hodin.
Ve složeninách – ve významu mnohodenní = 9denní, doba mezi dvěma trhy., tedy vymezení doby dnešní..

Jak dlouhá je přítomná doba či současná doba? Je to doba konající se v souvislosti s něčím či s někým – my v této době žijeme,, takže je v souvislosti s námi, je to doba dnešní.

Takže došlo k rozšíření významu – z 9 dnů na dobu přítomnou, současnou. Jak je dlouhá?

Mohli bychom tedy brát datum (to je dnes, dnešek) jen jako kontextovou metonymii ve významu událost. Např. 2. 6. povodně – tento den se stal symbolem (událostí) dnešní doby. Nebo 11. září – teroristické útoky – symbol dnešní doby. Určitý den – událost dnešní doby.

Ale vždy to nejde.

zjentek

v současnosti? ,)
Doplňuji:
..v těchto zlých časech ,)

zjentek

tak napiš „v současnosti“ a nemusíš řešit ty synekdochy ,)