mahulenka

Jak se říká královskému plášti?

Bílý, dlouhý pláštˇ až na paty, vyšívaný zlatou nití.

Nejlepší odpověď
annas

Může to být královský hermelínový plášť, např. korunovační, pokud se používá při korunovaci. Nebo erbovní plášť.

Obecně královský oděv.

V Nizozemsku se používá název královské roucho.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Mantle_(ro­yal_garment)

Další odpovědi
marci1

Královský háv?

zbyndo

Hermelîn

Edison

To jde o to, jaký máš na mysli a ze kterého období. Od hermelínů po kabátce… Kdybys aspoň dala obrázek…

agentpv

Moje 5 letá dcera tomu říká „podoba“ a vůbec nevím kde na to přišla.

Bobek 2

To spojení se podle Googlu nejčastěji vyskytuje jako popis tradičního úboru toho, kdo představuje svatého Mikuláše, ale v takovém případě to není královský plášť. Budeme-li předpokládat, že to nemá kořeny v nějakých slovanských pohanských postavách či oděvních tradicích, ale má to být součást biskupského oděvu byzantské tradice, pak by ten plášť zřejmě mohl být něco jako alba (dlouhá bílá liturgická „košile“, kterou nosí duchovní navrch přes kleriku, ale vespod pod ornátem). Alba je odvozena z římské tuniky.

Jinak níže zmíněný hermelín je kožešina z hranostaje – bílá a jemná jako plíseň na sýru, drahá a vzácná, tudíž symbol bohaství a moci. Tudíž pokud má král nějaký dlouhý bílý plášť, dost pravděpodobně by to mohl být plášť hermelínový, ale nevím o tom, že by měl takový plášť nějaký speciální název. Ostatně spíš se ten hermelín používal jen jako podšívka.

Dochy

Bacha, hermelín není označení královského hávu, ale kožešiny (materiálu) ze zimních kožíšků hranostaje. Tato je natolik vzácná, že si ji mohl dovolit málokdo…
Takže hermelín nemusel být jen královský háv, ale klidně i Skrblíkovy trenky (kdyby na chvilku přestal být skrblíkem a přeskočilo mu na chvíli trochu jiným směrem…)