Kazatel

Jak se řeší trest domácího vězení u člověka, který je zaměstnán jako řidič kamionové dopravy?

Nejlepší odpověď
annas

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:4pyz484X0hAJ:­https://is.mu­ni.cz/th/tkrex­/bakalarska_pra­ce.pdf+&cd=7&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b-d

Úlohou 3. oddstavce § 60 TZ je bližší konkretizace obsahu trestu domácího vězení.

„Především je zde stanovena doba, kdy musí být odsouzený přítomen na místě uvedeném v rozsudku. Ve dnech pracovního klidu a pracovního volna je to po celý den a v pracovních dnech musí být doma od 20:00 do 5:00.

Odsouzený může v tuto dobu opustit své bydliště pouze za předpokladu, musí-li se ze zásadních důvodů dostavit do zaměstnání nebo povolání
nebo potřebuje-li poskytnutí zdravotní péče. V každém případě musí neprodleně informovat probačního úředníka a byla-li mu poskytnuta zdravotní péče, je potřeba i vyjádření zdravotního zařízení, které péči poskytovalo. Lhůta však není pevně stanovena a soud ji může
upravit tak, aby vyhovovala pracovním poměrům odsouzeného a nebyla příliš přísnou sankcí.

V moci soudu je upravit trest domácího vězení i pouze na tzv. „víkendový trest“, který by odsouzenému ukládal povinnost nacházet se v určeném obydlí pouze ve dnech pracovního klidu a pracovního volna. Ovšem celková délka trestu by se poté mohla vyšplhat i k nejvyšší možné hranici, tj. 2 roky.

Jako příklad uvádím řidiče nákladního vozidla, jehož výkon

zaměstnání mnohdy nedovoluje být každý den v určenou dobu ve svém bydlišti. V takovém případě by mu soud mohl stanovit délku trestu např. na rok a půl s odůvodněním, že se má na místě svého bydliště nacházet jen v době víkendu“ atd.

Pokud to nejde zařídit, může dostat náhradní prácí, přeškolit se na jinou atd.

MASARYKOVA UNIVERZITA
Právnická fakulta
Baklalářská práce
Trest domácího vězení – hmotněprávní a
procesněprávní aspekty
Jan Buchda 2010/2011

Další odpovědi
Drap

Takový člověk nejezdí, ale po dobu trestu je v garáži a opravuje vleky.