Rohlik

Jak se řeší podpisy u lidí bez horních končetin?

Pokud je člověk bez horních končetin a nebo má ruky ochrnuté, jak takový člověk řeší podpisy smluv a jiných úředních dokumentů?

Nejlepší odpověď
Drap

Někteří se naučí psát nohama, někteří ústy. Jinak zůstává stále možnost mít zástupce s notářsky ověřenou plnou mocí.

Další odpovědi
Smlouvyzdarm

Drape dobrá odpověď, ale myslím, že se ptal právě třeba na to jak dát někomu plnou moc, když se nenaučil nebo třeba nemůže psát nohama, ústy a pod.
Na stránkách MVČR k tomu píšou:
Nemůže-li žadatel číst nebo psát, provede se legalizace (to je ověření podpisu) za účasti dvou svědků (§ 10 odst. 5 zákona o ověřování). Účast dvou svědků se k legalizaci nevyžaduje, má-li ten, kdo nemůže číst nebo psát, schopnost seznámit se s obsahem listiny s pomocí přístrojů nebo speciálních pomůcek nebo prostřednictvím jiné osoby, kterou si zvolí, a je schopen vlastnoručně listinu podepsat (§ 10 odst. 6 zákona o ověřování).
Čili pokud nepíše musí mít dva svědky, ale to budou asi u všech notářu a na matrikách vědět.

anonym

osobním asistentem nebo rodinným příslušníkem.

JájsemRaibek

Ještě doplním drapa a smlouvyzdarm, jejichž odpovědi jsou správné o další sdělení.
Svědek, který je přítomen nesmí být účastníkem toho co je obsahem listiny.
Abych upřesnil: Nemohoucí A si přibere svědka B a C. Smlouva zní na darování věci dárcem A a obdarovaným B. V tomto případě svědek B nemůže být svědkem.