MatVn

Jak se řeší kvadratické rovnice s absolutní hodnotou?

Ahoj, potřeboval bych poradit s těmito příklady, nevím, jak je mám řešit. Nejde o úkol, jen bych se je chtěl naučit, protože ve škole jsme pozadu a dělat je nebudeme. Byl bych rád i za odkaz na stránku s vysvětlením a postupem.

x2+2×-1 -x=1

x|x|-2(odmocnina ze 2)+2=0

x2−9 + x2−4 =5

Děkuji za odpověď Matěj

Nejlepší odpověď
Dochy

Z té absolutní hodnoty si vypočti kořeny (zkrátka kde je absolutní hodnota nulová)
Pak si ten příklad rozdělíš na několik podúloh. řekněme pro druhý příklad je kořen X=0. Tak si to rozdělíš na případy kdy X>=0, a kdy X<0:

  1. x>=0:

x|x|-2odm(2)+2=0
x2−2*odm(2)+2=0

  1. x<0

x|x|-2odm(2)+2=0
x(-x)-2odm(2)+2=0

  • x2−2*odm(2)+2=0

oba dva klasicky vyřešíš, vezmeš jejich reálná řešení a to jsou výsledky…
Pokud dostaneš pro oblast x<0 výsledek x=5 pak toto NENÍ řešení.

Pokud máš v absolutní hodnotě kvadratický výraz, budeš mít pravděpodobně 2 kořeny a řešení se Ti tedy rozpadne ne na 2 podúlohy, ale na 3.