zenda

Jak se řeší bytová otázka v případě, že rodiče jsou psaní jako uživatelé družstevního bytu,ve kterém nebydlí.

V bytě nebydlí, protože syn se oženil a neměl s rodinou kde bydlet. V nájemní smlouvě jsou napsáni jako uživatelé bytu rodiče.( SPOLEČNÝM ČLENSTVÍM VZNIKLO PRÁVO UŽÍVÁNÍ BYTU MANŽELŮM… )
Pak je tam dodatek, že spolu s členem družstva bydlí v bytě i jejich syn. Teď se syn rozvádí, jeho manželka chce náhradu bytu nebo peníze. Má na to právo ?
Jak takovou situaci řešit – děkuji za odpověď J.
Doplňuji:
Syn s manželkou bydlí poze nájem a inkaso – jinak se na bytě finančně nepodíleli. Rodičům žádné peníze neplatili.

Nejlepší odpověď
Pájo

Formulace „SPOLEČNÝM ČLENSTVÍM VZNIKLO PRÁVO UŽÍVÁNÍ BYTU MANŽELŮM“ je předpokládám myšleno o rodičích (ne o novomanželích; resp. o synovi).
Podle mne je klíčovou větou právě tato:
…„spolu s členem družstva bydlí v bytě i jejich syn“…
Syn tedy není členem družstva, jen bydlí s členem družstva (rodiče).
Tak, jak to uvádíte, jsou práva na členství v družstvu vedena stále na rodiče. To, že tam bydlí syn (i se ženou), nic na situaci nemění. Jen tam bydlí/bydleli, ale nebyla na ně převedena členská práva k užívání bytu v družstvu.
Manželka (a ani syn) nemá tedy na členství v bytovém družstvu (= podíl ani náhradu bytu) žádný nárok.
Situaci řešte písemným dotazem přímo na konkrétní bytové družstvo, které Vám vystaví příslušná potvrzení a doklady.

Další odpovědi
Sůwa

Začnu dotazem – ta manželka za byt něco rodičům zaplatila? Nebo zaplatili oba ze společných financí? Pak by nárok na finanční náhradu měla i když družstevní podíl zůstal napsán na rodiče. Syn bydlel u svých rodičů jen jako člen domácnosti a jeho manželka v podstatě také, ovšem ani jednomu z nich nárok na členství nevznikl. Zřejmě tu chybí ještě upřesnění údajů. Pokud jsou ve hře děti z tohoto manželství, pak je tu nárok jen morální.